„Правим периодични отворени покани за културни събития, насочени конкретно за пловдивския квартал „Капана“. Всяка година се стараем да отваряме по една такава покана и да стимулираме организации и артисти да се изявяват там и да пълнят с повече културно съдържание района“. Това каза пред БНР артистичният директор на Фондация „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева. По думите й този квартал винаги ще бъде зареден със своя артистизъм.
„Стараем се да има повече културни събития в района. Хората да са стимулирани да правят култура там. Повечето събития са с отворен вход“, добави Куюмджиева в съвместното предаване на програма "Хоризонт" на БНР и Радио Пловдив "Сто-лица култура".
Тя обяви, че сега правят такава отворена покана към младежки организации, които да участват в събитията. Поканата е със срок до 3 май и е с общ бюджет от 50 хил. лв.
„Самите ние се променяме в този квартал. Надяваме се да продължим да сме тук“, казва художничката Диана Папазова за своята галерия, в която често творят и деца.
Със сигурност ще продължим да сме в „Капана“, защото в последните 3 години клиентите ни гласуваха своето доверие и направиха така, че да сме разпознаваеми не само в Пловдив и в България, но и по света, казва собственикът на най-посещавания ресторант в квартала Райчо Марков.
„Това, че пространствата за изкуство намаляват за сметка на заведенията, е забележим процес в последните 2 години“, каза пък Петър Жечев, който учи в Англия. „Хората възприемат квартала като място, където могат да се забавляват, а не като център, концентриран с изкуство. Убеден съм, че двете неща могат да съжителстват“, добави той.
Светлана Куюмджиева коментира и искането за оставката й: „Не искам да свалям този проект на това ниво и на тази арена на евтини политически и партийни страсти. Отчетите, които са поискани, са публикувани на нашия уеб сайт и те отдавна са гласувани от Общински съвет. Те са публична информация и са известни“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..