Почитателите на изобразителното изкуство ще видят експресивни пейзажи, голи тела и натюрморти, пресъздаващи последните творчески търсения на художничката. В творбите на Ели Станчева са пресъздадени нови реалности и нови приказни светове, вдъхновени от природата и въображението на автора.
„За да реализираш една изложба, трябва да имаш концепция, ясна визия и общ поглед върху произведенията, които искаш да направиш. За мен една самостоятелна изложба не е механичен сбор от творби. Винаги обмислям експозициите си предварително. В процеса на работа първоначалната идея търпи промени, но това е част от магията на творческия процес. В картините си търся контрасти, съпоставям светло и тъмно, топло и студено. Чрез симбиозата между форми и цветове постигам движение и експресивност. Опитвам се да пресъздам вятъра, поклащането на тревата, плавната смяна на деня с нощта.” – споделя авторката.
Опирайки се на дългогодишното си лично и творческо приятелство с Ели Станчева, професор Десислава Минчева анализира много точно настоящата изложба: „В последните си творби художничката достига до един синтез и една експресия, които са белег на овладяна емоционалност, но и сила, присъщи на голям професионалист. Изключително интересни са пейзажите и композициите й, направени сякаш на един дъх. Сложни и богати като живопис, захранени с истинността на действително съществуващи места, но обобщени и знакови, тези платна изненадват със сгъстената си енергия и с лаконичния си, но чувствителен изказ. Картините й не са демонстрация на пластическо и колоритно майсторство, а откровение. Контрастни тоналности, резки светлини, едра и плътна мазка, мощен заряд и чистота на намерението и изразяването характеризират като цяло нейното творчество. Даже в най-лиричните си платна тя залага на категоричност и опростена форма. Никъде в произведенията й няма и следа от преднамереност, умозрителност и претенциозност. Ели Станчева е художник, който знае какво иска и може, но е и твърде критична към себе си, което я прави изключение от правилото. И този дух, в съчетание с интелекта и таланта й, я извежда до онези свободни територии, до които малцина художници могат да достигнат”
Ели Станчева e родена през 1956 г. в Пловдив. Завършила е специалност „Живопис” в НХА, София през 1981 г. Член е на СБХ и Дружество на пловдивските художници. В творческата си биография има 24 самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции в Пловдив, страната и в чужбина. Куратор е на проект за Национални есенни изложби, изложбата „15х5” и живописен пленер в с. Гела.Ели Станчева е преподавател в Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов”, Пловдив.
Интервю с Ели Станчева можете да чуете в звуковия файл.
Дипломантката от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ Мария Драганова открива самостоятелна изложба в културния център на Радио Пловдив. Младата художничка е специалност рекламна графика на випуск 2025. В изложбата обаче представя предимно живописни картини – природа и натюрморт. Освен това са изложени и няколко нейни плаката..
Драматичен театър – Пловдив стигна до най – мечтаната сцена, която диктува театралните тенденции в света – фестивала в Авиньон, Франция. Пловдивската драма е официален копродуцент на спектакъла „Разстоянието“ от Тиаго Родригес, с чиято премиера на 7 юли ще бъде открито тазгодишното издание на фестивала. Т ова съобщи директорът на Пловдивския..
Младата пловдивска поетеса Теодора Сукарева-Теа спечели конкурса „До 40“ с ръкописа си „Тя беше там“. Това е второ издание на конкурса за стихосбирка, обявен от пловдивския многоезичен литературен сайт Plovdivlit в началото на неговата 9-а година. За наградата се бориха 10 ръкописа. Жури в състав доц. Елка Димитрова, Антон Баев..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 24.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Черноризец Храбър. За буквите. 122 стр., ок. 4А, Сдр. „Българска история“, 2025. Петър Маринов. Литературна мозайка- 258 стр., 3А, Екобелан, 2025. Владко Мурдаров. Разни нови съвети за чуждите думи. 168..
Азиз Шакир-Таш представя последния си роман „Ниският полет над думите “ в клуб „Петното на Роршах“, в рамките на „Пловдив чете“. В книгата става въпрос за съдбите на родители на диагностицирани с аутизъм деца, които водят битка за всяка тяхна дума и за спасението на душите си. Модератор на срещата ще бъде Бехрин Шопова. Азиз..