Философията му за лечението, откритията му, подхода към болести и болни, са първи стъпки на съвременната медицина. Наричат го „бунтовният алхимик”, защото впряга силите на херметическите науки, за да лекува. И в същото време името и делата му са знаме на ред тайни общества. Пияница и дуелист, Парацелз не се задържа дълго никъде. Той обикаля света и учи не само от книгите, но и от опита. Мнозина го мразят, мнозина го обичат. Адептите му го почитат като техния благороден алхимичен монарх и го наричат „германският Хермес”. Филип Ауреол Теофраст Бомбаст фон Хохенхайм, известен като Парацелз, е роден през 1493 г. в Швейцария.
Произхожда от незаконна издънка на обеднял германски благороднически род. Интереса си към медицината и алхимията наследява от баща си, Вилхелм, който на младини учи алхимия, металургия и медицина, води скитнически живот, а после се жени за манастирската прислужница Елза. Изглежда майката на Парацелз не е съвсем наред с главата, вероятно затова цял живот той има съчувствено отношение към слабоумните. Бащата на Парацелз дава на сина си основите на различни науки, а на 16 той отива в Базел да учи алхимия, медицина и хирургия. Парацелз не споделя тогавашното презрително отношение към хирургията и издига нейното ниво, като прилага опиум за обезболяващо и открива, че раните трябва да се пазят от замърсяване, за да заздравеят по-бързо. „Ако предотвратиш инфекцията, Природата ще свърши цялата останала работа” – пише Парацелз.
Танцът на смъртта -
В Базел Парацелз се забърква в изучаване на некромантията, градските власти го погват и той бяга. Отива в Германия и учи философия, математика, геометрия, музика и астрология при водещи немски хуманисти. От там започва и голямото му пътешествие. Той минава през почти цяла Европа, включително Източна и стига до Русия. Там Парацелз попада в татарски плен, но се сближава с Великия хан и с негова делегация се връща обратно, като спира в Константинопол. Там той достига върха, като от някакъв адепт на херметизма получава „алкахест” или прочутия „философски камък”. Това всъщност не е камък, а течност, реактив, необходим за успешното превръщане на металите в злато и създаване на „еликсира на живота”.
А ето как описва нещата Мънли Хол, прочут американски езотеричен автор от XX век: „Парацелз придоби знанията си не от дългогодишни педагози, а от дервишите в Константинопол, от вещици, цигани и магьосници, които се позовават на духове и са пленили лъчите на небесните тела в капчици роса”. Обратно в Европа, Парацелз изпада във все по-тежки конфликти с традиционните доктори. Те следват сляпо често безумни практики на лечение, само защото са останали от класическите времена. Имена като Хипократ, Гален, Авицена и други са безспорни авторитети. Никой не прави изследвания. Никой не проучва симптоми и история на заболяването. Никой не предписва рецепти и не забърква лекарства. Но Парацелз прави такива неща и подходът му се оказва успешен в много повече и по-тежки случаи, считани за нелечими.
Затова колегите му още повече го намразват. Те го обвиняват, че някои съставки, които ползва в лекарствата, са отровни. На което Парацелз отговаря, че всички вещества са отровни, но е важна дозата. Все пак славата му се разнася, той е назначен за градски лекар в Базел и може да преподава в университета. Но Парацелз пак забърква скандали, като чете лекции не на латински, а на немски. И не му стига да отрича древните медицински авторитети само пред студентите, а на един празник демонстративно хвърля в огъня на площада стари медицински ръкописи от университетската библиотека. Те са много редки и скъпи, така че удря не само авторитетите, а и собствеността. И пак го гонят от Базел.
Едгар Бейнтън, Парацелз
Парацелз пак обикаля Германия и в Нюрнберг се разиграва любопитна сцена. Местни доктори го обвиняват, че е „мошеник, шарлатан и самозванец”. За да ги опровергае, той моли Градския съвет да му повери хора с нелечими болести и те му пращат неколцина с тъй наречената „слонска болест”. Парацелз ги излекува на бърза ръка. Особеното в тази история е, че тя не е словесна легенда, а документирана - и днес може да се прочете в градския архив на Нюрнберг. В следващите години Парацелз обикаля, изследва, лекува, прави алхимически опити, занимава се с астрология, но и много пише. Последните си години прекарва в Залцбург, където умира, неизвестно от какво.
Още приживе той се превръща в икона за тайни общества като розенкройцерите, а след смъртта си е завинаги положен в пантеона н алхимиците. Така или иначе обаче, най-големите му приноси са в медицината. След изследвания в мините, Парацелз обяснява природата и причините за силикозата и описва рака на белия дроб, причинен, както знаем сега, от йонизиращо лъчение на радона. Той е човекът, който започва да прилага живак за лечение на току-що завладелия Европа сифилис. Това остава и единственото лечебно средство, което има поне някакъв ефект, в следващите близо пет столетия. Той е първият лекар, който говори за връзката между психика и физиология. И днес Парацелз се приема за баща на науката токсикология, а също на позабравената вече ятрохимия. Тя опитва да постави алхимията в услуга на медицината и покрай това открива редица нови химически съединения и успешно ги прилага в лечението.
Парацелз изобретява химическата терапия, химическия анализ на урината и предлага биохимична теория на храносмилането. Той открива и оставя първично описание на един нов химически елемент – водорода, без, разбира се, да знае какво е открил. Ние днес знаем обаче, че един от основните двигатели, който движи този тревожен мозък през чудесата на духовете и телата човешки, е вярата му – или да кажа – умното разбиране, на един от базисните херметически принципи – каквото е горе на небето, това е и долу, на земята. Това е принципът за неделимата връзка между микро и макрокосмоса, която оставя широко отворени портите за общуване между Бога, Природата и Човека.
Андрю Дренън, Парацелз
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..