Проектът е насочен към младата аудитория, към гостите на града, както и към всички интересуващи се от литературното минало и настояще.
Литературната обиколка започва в петък, 19 април, от 17.30 часа от Седмият хълм. Тя ще се води от доцент доктор Владимир Янев, литературовед и преподавател по Българска литература в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“.
Маршрут за 19 април /със специалното участие на професор Никола Балабанов/:
17.30 часа - СЕДМИЯТ ХЪЛМ. Литературата като безкрайност.
ДАНОВАТА КЪЩА. Но гости у „българския Гутенберг”.
КАТЕДРАЛЕН ХРАМ „УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО”. Как Нешо Попбрайков за пръв път прочита на черковнославянски Апостола.
ЖЪЛТОТО УЧИЛИЩЕ. Найден Геров - борба за българско училище и българска църква. Йоаким Груев - създаването на пловдивската езиково-правописна школа.
АНТИЧЕН ТЕАТЪР. Древният и вечен Пловдив.
КЪЩАТА С КУЛАТА. Какво разказва Димитър Кирков в романа „Хълмът”.
КЪЩАТА „ЛАМАРТИН”. Поетът, който разбра българите.
ЧИТАЛИЩЕ „ВЪЗРАЖДАНЕ”. Професор Никола Балабанов за пловдивското духовно трихълмие.
Маршрут за 20 април /Със специалното участие на Матей Матеев/:
Литературната обиколка ще се води от доц. д-р ВЛАДИМИР ЯНЕВ (литературовед, преподавател по Българска литература в ПУ „Паисий Хилендарски”) и студенти от ПУ „Паисий Хилендарски”.
11 часа – сборен пункт на паметника на Цанко Лавренов.
ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ. Архитектът Йосиф Шнитер. Първата девическа гимназия.
ПОСТОЯННА ЕКСПОЗИЦИЯ НА ЗЛАТЮ БОЯДЖИЕВ. Кой е д-р Стоян Чомаков? Иван Теофилов - поезията на живописта и живописта на поезията.
В СЪРЦЕТО НА СТАРИЯ ГРАД: Църквата „Св. Св. Константин и Елена”. Постоянна експозиция на български икони. Хисар капия. Етнографски музей.
ПАМЕТНАТА ПЛОЧА НА НИКОЛА АЛВАДЖИЕВ. Летописецът на различния Пловдив („Пловдивска хроника”, „В сенките на древния Пловдив”)
ГАЛЕРИЯ „ЧЕРВЕНОТО ПОНИ”. Начо Културата - добрият дух на Стария град.
НЕБЕТ ТЕПЕ. Върховете на историята.
ПАМЕТНИК НА ПЕЙО ЯВОРОВ. Поетът в Пловдив.
Маршрут за 21 април / със специалното участие на Йордан Велчев/:
Литературната обиколка ще се води от доц. д-р ВЛАДИМИР ЯНЕВ (литературовед, преподавател по Българска литература в ПУ „Паисий Хилендарски”) и студенти от ПУ „Паисий Хилендарски”.
МАРШРУТ:
11 часа – СБОРЕН ПУНКТ пред ПРИРОДНОНАУЧЕН МУЗЕЙ.
ДОМОВЕТЕ НА ЙОАКИМ ГРУЕВ И ДРАГАН МАНЧОВ. Когато Пловдив беше столица. Непреходността на духовното.
ДОНДУКОВАТА ГРАДИНА. Паметници и памет за Захарий Стоянов и Иван Вазов.
МУЗЕЙ НА СЪЕДИНЕНИЕТО. Източна Румелия и литературата.
ПРОЧУТАТА ПЛОВДИВСКА ГИМНАЗИЯ „СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”. Училището на българското възвишение - образи на преподаватели и възпитаници.
КЛУБ „ПЕТНОТО НА РОРШАХ”. Валери Кьорленски за емблематичния клуб на Пловдив.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..