Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът „ладино“ и сефарадските песни оживяват в Пловдив

| обновено на 22.04.19 в 15:09
Проф. Ева Волицер
Снимка: личен архив

Преподавателят по актьорско майсторство в НБУ проф. Ева Волицер създава спектакъл, основан на древния език „ладино” и сефарадски песни. Чрез изкуство проектът обогатява познанието за миграцията на евреите през XV век и хвърля допълнителна светлина към тяхната културна история.

В съвместното предаване на програма „Хоризонт“ и Радио Пловдив "Сто-лица култура" проф. Волицер разказа:

„Сефарад” на иврит означава „Испания”, а евреите, които са се преселили през 1492 година от Испания и които са пренесли древния испански език и са станали негови пазители във времето, са се наричали „сефаради”. Еврейската общност, която се заселва в България, е част от тях.“

Спектакълът на Ева Волицер носи специално послание. Един език, почти забравен и застрашен от изчезване, ще бъде възроден чрез гласа на актрисата. Това ще се случи в Регионалния исторически музей в Пловдив и в Евангелистката църква в район Южен.

Ева Волицер е българска актриса, певица и режисьор. Тя владее 500-годишния език „ладино” и го популяризира последователно. През 1996 г. публикува албум с 22 древни еврейски песни на „ладино”, който се продава из целия свят. С новите концерти в Пловдив тя продължава да бъде посланик на културното наследство на своите предци.

Цялото интервю на Кремена Данева с проф. Ева Волицер чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" разговор за големите имена в изкуството

Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа.  Бъдете с Радио Пловдив.

обновено на 02.11.24 в 09:03

От Париж до Пловдив, за да учиш народно пеене

Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35  години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..

публикувано на 01.11.24 в 16:00

Връчиха награда "Златен век" на бизнесмена Любозар Фратев

Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата  Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос  в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на  редица..

публикувано на 01.11.24 в 10:57

Художникът Стоян Дечев открива изложба в Смолян

Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите.  Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..

публикувано на 01.11.24 в 09:42

Множество прояви за Деня на народните будители в Пловдив

Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати.   От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..

обновено на 01.11.24 в 08:40