Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът „ладино“ и сефарадските песни оживяват в Пловдив

| обновено на 22.04.19 в 15:09
Проф. Ева Волицер
Снимка: личен архив

Преподавателят по актьорско майсторство в НБУ проф. Ева Волицер създава спектакъл, основан на древния език „ладино” и сефарадски песни. Чрез изкуство проектът обогатява познанието за миграцията на евреите през XV век и хвърля допълнителна светлина към тяхната културна история.

В съвместното предаване на програма „Хоризонт“ и Радио Пловдив "Сто-лица култура" проф. Волицер разказа:

„Сефарад” на иврит означава „Испания”, а евреите, които са се преселили през 1492 година от Испания и които са пренесли древния испански език и са станали негови пазители във времето, са се наричали „сефаради”. Еврейската общност, която се заселва в България, е част от тях.“

Спектакълът на Ева Волицер носи специално послание. Един език, почти забравен и застрашен от изчезване, ще бъде възроден чрез гласа на актрисата. Това ще се случи в Регионалния исторически музей в Пловдив и в Евангелистката църква в район Южен.

Ева Волицер е българска актриса, певица и режисьор. Тя владее 500-годишния език „ладино” и го популяризира последователно. През 1996 г. публикува албум с 22 древни еврейски песни на „ладино”, който се продава из целия свят. С новите концерти в Пловдив тя продължава да бъде посланик на културното наследство на своите предци.

Цялото интервю на Кремена Данева с проф. Ева Волицер чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С голям концерт Пловдивската опера открива сезона

Държавна опера –Пловдив открива симфоничния сезон с голям концерт. Диригент е Григор Паликаров, а солисти са Мичо Димитров и Виктор Тренев. Програмата включва - Панчо Владигеров - Песен из „Българска сюита“ оп. 21, Георги Златев - Черкин – „Севдана“, Пабло Де Сарасате – „Цигански напеви“, Камий Сен-Санс - Интродукция и Рондо капричиозо, Клод..

публикувано на 01.10.24 в 06:46

С редица прояви отбелязваме Международния ден на музиката и поезията

Днес отбелязваме Международния ден на музиката и поезията 1 октомври. Реконструкция на български обичай и музика от XVI век показват в Eтнографския музей. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за..

публикувано на 01.10.24 в 06:31

Поетът Владислав Христов с награда от конкурса „Морето“

Пловдивският поет Владислав Христов спечели първа награда от националния конкурс „Морето“, който се провежда за девети път в Ахтопол. Награждаването се състоя в неделния ден, на 29-и септември, в артистичното пространството на Galera ah gallery. Събитието е организирано от сдружение „Лумен”. Втора награда за поезия спечели Нинко..

обновено на 30.09.24 в 17:11

Преге - предаване за света на книгите, 28.09. -04.10.

В предаването за книги на Радио Пловдив на 28. 09. 2024г. бяха представени следните заглавия: БНР подкасти · Преге - 28 септември 2024 Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Итало Калвино. Няка спи под камък. Размисли за литературата и обществото. Есета. 480 стр., ок. 6А, Колибри, 2024г...

публикувано на 30.09.24 в 12:13

Литературно четене в памет на проф. Светлозар Игов

Възпоменателно литературно четене събира днес поети и белетристи в 6-та аудитория на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" . То се провежда година след кончината на проф. Светлозар Игов – литературовед, писател, критик, преводач. Литературният академичен час ще открие проф. Жоржета Чолакова, а сред участниците са Антон Баев,..

публикувано на 30.09.24 в 06:47