Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оценка "среден" на държавата за грижата ѝ към децата

За 2019 г. средния успех на държавата в грижата за децата в бележника на „Национална мрежа за децата“ е „среден“ 3,31, заяви Ганчо Илиев от сдружение „Свят без граници“.

По думите му, това е най-високият отбелязан успех от всичките 8 години, откакто сдружението поставя оценките.  

През 2012 г. при стартиране на инициативата успехът е 3,00, а през 2018 г. е отчетен най-нисък успех 2.88.

За тази година най-висока оценка е поставена в приоритет „Образование“ – 4,00, близо с единица по-висока от 2018 г. – „Среден“ 3,02.

Определено, благодарение на мерките, взети от държавата в областта на средното образование с приобщаване и задържане на децата в училище, реинтеграцията им в образователна среда, повишаването на финансите на преподавателите и педагогическия персонал,  резултатите са подобрени и тенденцията вероятно ще се задържи.

Илиев подчерта още, че акцент в работата на държавата трябва да бъде превенцията от отпадане и по-специално връзката с родителите, които са съществен фактор за ефективността на учебния процес.

Най-ниската оценка по  осемте показатели, по които се отчита успеваемостта на държавата, е в приоритет „Правосъдие“ – „слаб“  2,50, докато през 2012 г. е била „добър“ 3,56.  Там са отчетени достъпът до правосъдие, наличие на среда, в която детето да се чувства комфортно и др.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56