Фолклорът среща джаза в проекта на Теодосий Спасов „Вяра“.
За първи път на една сцена заедно застават джаз музикантите Мирослав Турийски – пиано, Николай Карагеоргиев – китара, Александър Леков – бас китара, Начо Господинов – ударни и фолклорните изпълнители Пейо Пеев – гъдулка, Иван Георгиев – гайда, Християн Цвятков – китара, Генадий Рашков – тъпан.
Повече за проекта и какво ни очаква в предстоящия концерт, разказва самият Теодосий Спасов: „Преди години също бях събрал две групи – фолклорна и джазова, с които работех по онова време. От това издание дори има и диск „Вяра“, посветен на феномена Вера Кoчовска.Този път групата е по-голяма. От 10 години работя с Фолк квинтета, от 8 – с джазовата формация, а аз съм обединяващата фигура между тях. И за двете групи има нови пиеси, които да разучат, дори и за мен има една-две. Интересното е, че колеги от фолклорната група имат интерес към джаза и обратно, от джазовата група към фолклора. Всички музиканти поотделно са едни от водещите в момента, всеки от тях е израснал в свиренето си, има своя опит и ще бъде истинско удоволствие за публиката да ги види на една сцена. Това ще бъде една вълнуваща приятелска среща, вид общуване, в което всеки ще изрази своята музикална гледна точка. Ще изсвирим и две нови пиеси: „Граовско хоро“ и „Ново хоро“, които се родиха на турнето с Фолк квинтета в Америка в началото на миналата година.“
Програмата е една невероятна смес от фолклор и джаз, от ярки музикантски индивидуалности и изрядна ансамбловост, израз на творческо единение във великолепни композиции и изпълнения, които даряват истинска естетическа радост и удовлетворение.
Митичното, необозримото, невъзможното, неочакваното се превръща в звукова реалност. Дори в подчертано фолклорни пиеси неговите неочаквани закачки и музикални ходове изненадват и смайват с богатото си въображение и невероятното "прескачане" от жанр в жанр.
Доставя му удоволствие буквално да жонглира с тях. Доставя му удоволствие да "играе" със своя кавал. И въвлича всички в тази игра - и музикантите, и нас слушателите.
Входът за събитието е свободен.
През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт. Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ отбелязва юбилейните 200 години от рождението на композитора Йохан Щраус – син с концерт-спектакъла „Кралят на валса“. Той започва от 21 часа тази вечер на сцената на Античния театър в Пловдив, където ще се качат оркестърът, балетът и хорът на Националния музикален театър. В програмата са..
Премиера на мултимедийния спектакъл на цигуларя Васко Василев „Пътешествието“ ще се състои тази вечер на Античния театър в Пловдив. Концертът е в програмата на фестивала Опера Оупън. Заедно с Oркестъра на Опера Пловдив, по покана на Васко в спектакълa ще се включат Pamela Nicholson (Памела Никълсън), пиано; Aurelio Martinez-Chico..
Повече от два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците, край Пазарджик. Това съобщи за Радио Пловдив ръководителят на екипа доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и..