Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-важните уроци се усещат със сърцето

Най-важният урок е този, който не е затворен в рамка. Не може да бъде в класната стая, защото пространството е малко, а сърцата на децата са големи за възприемане на красивото. Най-важният урок е този, който се усеща със сърцето. Това заяви в интервю за Радио Пловдив талантливата художничка Елица Гигова, внучка на Николай Хайтов.

Тя е учител в Средно училище „Свети Патриарх Евтимий“ и докторант към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Месец април беше изключително успешен за нея - получи награда от конкурса за есе „Най-важният урок – послание към бъдещите ми ученици“, организиран от PwC. Елица Гигова не успя лично да я получи от президента Румен Радев, тъй като по това време беше в Лондон. Там нейни ученици имаха изложба.

За мен тази награда е признание, тъй като участваха над 400 докторанти и студенти. Моето есе е направило впечатление с връщането отново към корените ми, родното ми място Смолян, подчерта художничката.

Елица Гигова представи две изложби в Англия на нейни ученици – „Родопският свят на Николай Хайтов“ и рисунки на децата за Пловдив – Европейска столица на културата.

В студиото на Радио Пловдив бяха петокласниците от СУ „Патриарх Евтимий“ – София Илчева, Явор Стефанов, Ясен Кондаклиев, Радина Георгиева.

Учениците и тяхната учителка Елица Гигова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Китайският "Театър на фенерите" гостува в Пловдив

Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..

публикувано на 11.01.25 в 08:14

Проф. Александър Шурбанов в "Срещи" тази събота

Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г.  Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век?  На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..

публикувано на 10.01.25 в 13:37

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02