Екип реставратори продължава да работи по възстановяването на античните мозайки от Голямата базилика в Пловдив.
Досега са обработени близо 800 квадратни метра с 400 мозаечни фрагмента от IV-VI век, каза ръководителят на екипа доц. Елена Кантарева. Уникалните мозайките се реставрират в ателие в Стария град.
Работата по реставрацията започна през месец май 2015 година на място в Базиликата, припомни доц. Кантарева. Тя уточни, че общата площ на мозайките, които ще бъдат изложени в базиликата на първия етаж е над 2 000 квадратни метра. Това е най-голямата базилика открита по нашите земи. Различните видове птици открити по мозайките се съдържат в над 100 изображения.
Отделно има и стенописи, които също се реставрират, но те са от средновековната църква. Имаме и архитектурни елементи и скулптури, каза още реставраторът.
Успяхме да запазим и най-засегната от времето мозайка "Изворът на живота", това е тази с пауна до фонтана, призна доц. Кантарева.
През януари 2018 година мозайките от три обекта в Пловдив бяха вписани в списъка на ЮНЕСКО за Световното културно наследство. За окончателното одобрение предстоят редица процедури по входиране на номинационно досие от България.
Очаква се Голямата базилика да бъде завършена и да посреща своите туристи за 6 септември, когато е празникът на Пловдив. Откриването ще се направи в годината, когото градът е Европейска столица на културата 2019-та.
Проектът за Голямата базилика е съвместен на общината и фондация "Америка за България". За археологическите проучвания на древния храм, както и за реставрацията на мозайките, консервирането и експонирането от фондацията инвестираха над 8 милиона лева.
Изложбата "Полет наив към нови светове" ще бъде открита тази вечер в галерията на Дружеството на пловдивските художници, на бул. "Цар Борис III Обединител" 153. Организатор е Асоциация Арт Наив България. Участват 24-а художници наивисти: Анита Ненчева, Биляна Пойнарова, Боряна Енчева, Васил Василев-Зуека, Венцислав Диков, Галя Ромова, Георги..
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...