Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И левите, и десните режими ползват 1 май за свое украшение

1 май е ден, натоварен с много история и със сериозни трансформации от началото на честването си в края на 19 век. Той започва от сериозните сблъсъци за правата на работниците в Чикаго и има различни проявления, включително и пропагандни в тоталитарните режими - както леви и така и десни. 

Историкът проф. Даниел Вачков, припомни, че през 19 век акцентът е заради изоставането на социалните права при бурното индустриално развитие. През 1886 година в САЩ основното искане е за 8 часов работен ден. Много скоро започва употребата на тези събития от левите политически среди и Вторият интернационал го определя като ден на работническата солидарност и влага на политическо и идеологическо съдържание. 

Любопитно е, че денят еволюира в тоталитарните системи. В нацистка Германия режимът пропагандира успехите в единството на нацията, а при комунизма то става "украшение", които обявяват, че управляват от името на работничеството. Това е част от митологията за нейното управление, опровергана от времето и документите, които показват, че положението на работниците не никак розово.

В България политиката на регулиране на трудовите отношения започва със закон за защита на труда от 1906 година. интересно тук е, че по това време България е все още аграрна държава с малка обществена тежест на работничеството.

Днес икономическото развитие поставя по- различни перспективи, отбелязва професорът. 1 май се възприема с идеята за всички, които са наемни работници и проблемът е доколко социалните защити. Съществува опасност те да доведат да ограничаване на политически свободи. 

Според Даниел Вачков 1 май ще продължи да има  своя смисъл, защото каквото и да се променя трудът е този, който създава богатствата.


  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57