След „Апартамент гейт“ дойде „Къща гейт“. И малко се разточи заради почивните празнични дни.
Но знаменателят е общ – започва по сценарий, в добре преценен момент. Вадят се компромати в една „имотна война“ в разгара на предизборна кампания. Замесените са с различна политическа окраска. Не са кои да е – все властимащи или техни роднини.
По същество „разкритията“ са пред очите ни години наред. В случая – къщи, но не за гости, а за лично ползване. Злоупотреби с много пари за лична облага.
Народът ни има точна поговорка за този, който яде баницата. А тя отдавна е изядена.
И вината не е на усвоилите парите (бенефициентите), а на контролиращия орган – Държавен фонд „Земеделие“.
Беше ли опорочена европейската Програма за развитие на селските райони? Защо тя не попада в обхвата на системата за наблюдение на оперативните програми, а пълноправен властелин по нея е Държавен фонд „Земеделие“? Ще се стигне ли до цялостна ревизия на дейността на фонда? А на правителството, управлявало през 2010 и през 2015 г., когато са изплатени средствата за къщите за гости? Темата ще коментираме с бившия министър на земеделието Мирослав Найденов.
Ще ви срещнем и с един от бенефициентите по Програмата за развитие на селските райони в Пловдивско. С 362 247 лева по тази програма той е изградил къща за гости в Перущица. Тя е добре позната на местните жители, но в нея отсядат предимно гости отвън. Как се печелят проекти с европейско финансиране? Правени ли са проверки за използването на средствата по предназначение? С какво къщата за гости спомага за популяризирането на Перущица като туристическа дестинация? Разговорът ще е с Атанас Табов, собственик на фирма „Естера Вини“.
И още:
Курортът „Свети Константин“ край Пещера стана най - новото село в България. Със създаването му общият брой на селата в страната вече е 5000. За административната промяна и последствията от нея за едно от най-живописните места в Родопите е репортажът на Емил Костов.
Иванка Петкова ще ни направи свидетели на тържеството по повод откриването на изцюло обновената православна църква „Св. Атанасий“ в Златоград.
Каква е готовността на Раковски за посрещането на папа Франциск? Днес за първи път кметът на града официално обяви подробности за планираното протичане на височайшата визита. Репортажът е на Екатерина Костова.
Севдалин Палаузов е в съдебна зала, където се гледа искането на прокуратурата за постоянен арест на трима от задържаните за безредиците в Куклен на 28 април.
Защо асеновградчани искат ново гласуване за избор на „Почетен гражданин на Асеновград“? За подписката и мотивите е репортажът на Емилия Куюмджиева.
На Светли четвъртък следобед бъдете с Радио Пловдив!
Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..