В Пловдив се открива изложба под надслов „2019, година от бъдещето…“. Тя е посветена на космонавтиката, ретро фантастиката и футуристиката в българската култура от 60-те години на 20 век до днес.
Експозицията може да бъде разгледана до 30 юни в няколко емблематични пространства -
Изложба „2019, година от бъдещето…“, посветена на космонавтиката, ретро фантастиката и футуристиката в българската култура от 60-те години на 20 в. до днес, ще бъде открита на 3 май в Пловдив. Експозицията може да бъде разгледана до 30 юни в няколко емблематични пространства - Мексиканската къща в Стария град, част от Пловдивска градска галерия и в центъра на Капана (ул. „Христо Дюкмеджиев“ 10, 2 етаж).
Изложбата е част от проекта КОСМОДРУМ, най-обширното изследване на космическа история и култура в България, и се реализира като част от програмата на “Пловдив – Европейска столица на културата 2019“.
Разделена е на две части - бъдеще от настоящето и бъдеще от миналото. Историческата секция проблематизира идеята за космическо бъдеще, в контекста на Студената война. Ще бъдат показани постижения на българската космонавтика - истински скафандри, както и най-значимите артистични изражения на космическата тема от миналото. Съвременната секция представя иновативни и интерактивни творби, които продължават темата за предстоящото и звездите. Една от най-любопитните творби на Силвия Богоева предлага на посетителите възможност за виртуален полет около Слънчевата система.
В изложбата е включена още експозиция, показваща модернизирането на бита в интериорни и технологични иновации по времето на социализма. Публиката ще има възможност да проследи как се трансформира образът на жената и къде стои градът в процесите на времето.
Фокус на „2019, година от бъдещето…“ е градът, като символ на модерност. В специална секция, посветена на Пловдив, ще бъдат показани експонати, осмислящи двойствената идентичност на Пловдив като античен и същевременно модерен град.
Съпътстващата програма по време на изложбата включва серия лекции, среща с космонавти и учени, филмови прожекции и няколко акции за намеса в градска среда, свързани със символите на ретро бъдещето в Пловдив.
В звуковия файл можете да чуете интервю на Живка Танчева с Ралица Константинова, автор на изложбата.
Програма:
03 май - 18:30 ч. - Официално откриване на изложбата в експозиция „Мексиканско изкуство" към Градска художествена галерия Пловдив, ул. „Артин Гидиков“ № 11
03 май - 20:00 ч. - Коктейл и предварително откриване на съвременната секция със специална демонстрация на виртуална реалност в работа „Машината на времето" (Коктейлът е с покани и е на ул. Христо Дюкмеджиев 10, Капана)
04 май - 18:30 ч. - Откриване на съвременната секция (ул. Христо Дюкмеджиев 10, Капана)
10 май - 17:00 - 18:00 ч. - Прожекция на „Длъжен да оцелее” - документален филм за първия ни космонавт Георги Иванов, дело на журналиста Мартин Карбовски (ул. Христо Дюкмеджиев 10, Капана)
18 май - 17:00 - 18:30 ч. - „Техника и модернизиране на дома 1954 - 1990“ - лекция и дискусия с колекционера и изследовател на българската техника Антон Оруш, създател на специализирания сайт Sandacite.BG.
24 май - 17:00 - 19:00 ч. - Космическата култура и история на бъдещето в България. Лекция и дискусия с Ралица Константинова, ръководител на проекта КОСМОДРУМ и куратор на изложбата „2019, година от бъдещето…“
1 юни - 14:30 -16:00 ч. - Безплатна прожекция на българския филмa „13-та Годеница на принца”, фантастичен, приключенски филм (ул. „Христо Дюкмеджиев“ 10, Капана)
Съвременни артисти:
Станислав Беловски, Силвия Богоева, Стела Василева, Ангеларий Димитров, Михаела Лакова и др.,
Партньори:
Институт за космически изследвния и технологии (ИКИТ) към БАН, СОЦМУЗ, Сандъците БГ, Imaginary archive, Модели Градски Транспорт, Move.bg.
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..