Сърдечно-съдовите заболявания сред водещите причини за смърт у нас
Трайна е тенденцията у нас е увеличаване на смъртността от сърдечно-съдови заболявания. Това се потвърждава и от данните за 2017 година, които показват, че това е водещата причина за смъртност в страната. Имаме нови 2200 души, които са починали от сърдечно-съдови заболявания, заяви доцент Мария Токмакова.
Причините за увеличаващите се случаи на пациенти със сърдечна недостатъчност
На първо място – това е застаряване на населението. От друга страна – по-доброто лечение на други сърдечно-съдови заболявания, което води до по-голяма преживяемост на тези пациенти и време да развият сърдечна недостатъчност, коментира още доцент Токмакова.
Едва 30 % от хората у нас знаят, че водещата причина за смъртност в България, са сърдечно съдовите заболявания. Медиците твърдят, че негативното влияние на сърдечната недостатъчност върху общественото здраве и отделния пациент е съизмеримо с това на онкологичните заболявания. Кардиолозите са категорични, че инвестициите в достъп до нови здравни технологии ще доведат до намаляване смъртността, а също и на времето, прекарано в болница.
Цялото интервю с доцент Мария Токмакова можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..