Той посочи, че преди думите на дядо Николай е имало официално посрещане на папа Франциск в Светия Синод на БПЦ, където патриарх Неофит е изразил изключителна радост от тази визита.
Тони Николов добави, че освен реакцията на митрополит Николай, още двама български митрополити са коментирали папската визита, но в съвсем друга посока. В официалните си профили във фейсбук Русенският митрополит Наум каза, че е против всякакви виртуални демонизации и световни конспирации, които „наши братя“ искат да наложат. От своя страна Западноевропейският митрополит Антоний заявява, че посещението на папа Франциск е преминало съвсем нормално и не трябва да има никакъв страх.
Разбираемо обаче се обръща повече внимание на рязкото изказване на митрополит Николай, защото то разбива талвега на една по-балансирана официална реакция, каквато всъщност имаше, добави Тони Николов.
Той припомни, че разделението между двете църкви е още от 11 век. Затова остават и големите различия през вековете, макар че има различни опити за унии с Рим.
Историята на българския католицизъм все още не е написана, самите ние в България не знаем много за собствената си история и сънародници – много хора в страната едва сега разбраха за град Раковски и затова че там има такава голяма католическа общност.
Тони Николов заяви, че папа Франциск се е държал много по-български от мнозина българи, като е посочил наши световни приноси и емблеми в българската история каквито са Светите братя Кирил и Методий.
В Събитието за мир в София беше изпратено ясно послание към целия свят – именно да има мир, каза още Тони Николов. Никой не иска да се прекрачват канони, но има неща които могат да се направят – примерно да имаме присъствие на подобни събития. Макар че на площада в София имаше православни деца и български политици, които също са православни.
Присъствието е важно. В миналото е имало такива знаци и жестове. Самият покоен вече пловдивски митрополит Арсений е присъствал на обща молитва в Асизи. Тоест не са се променили каноните, хората са се променили, каза в заключение Тони Николов.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..