Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

13 поети от 11 държави на поетичния фестивал "Орфей"

| обновено на 09.05.19 в 07:16
Снимка: БГНЕС

Вторият  Международен фестивал на поезията „Орфей“ – Пловдив 2019  започва от днес до 12 май  в Пловдив. Той събира 13 поети от 11 държави: САЩ, Русия, Испания, Турция, Дания, Израел, Северна Македония, Румъния, Сърбия и България.  

Откриването  тази вечер от 18 ч. и по-голяма част от фестивалните събития ще се състоят в  Малката раннохристиянска базилика, която ще отвори вратите си за езика на поезията.  Ще бъдат осъществени две поетически четения и писателски форум с тема “ Фигурата на Орфей между мита и  мига“.  

Пловдивските поети ще участват в две от четенията, в Радио Пловдив и в Дружеството на пловдивските писатели. Между тях са и журналистите от Радио Пловдив  Екатерина Костова и Стоян Терзиев. 

 Специален гост на фестивала е световноизвестната датска пианистка Кристине Бьорке, която ще изнесе едночасов концерт в Културния център на Радио Пловдив с поетическо четене на поети от Пловдив. Радио Пловдив е съорганизатор на концерта.  

Гостуващите поети ще се присъединят и към шествието в чест на делото на Светите братя Кирил и Методий. „Орфей“ – Пловдив 2019 е  част от културния календар на община Пловдив, след като първото издание през 2018 г. беше по  Културната програма за Българското председателство на Европейския съюз. 

Голямата награда Орфей за изключителни достижения в поезията получава  българският поет, прозаик, есеист и философ Златомир Златанов по време  на официалната церемония за откриването на  фестивала. Решението е на жури в състав  проф. дфн Светлозар Игов, доц. Д-р Елка Димитрова и д-р Антон Баев.

Ще бъдат връчени  още четири награди „Орфей“ – Пловдив 2019: „Лирата на Орфей“ – за стихотворение от поетическите четения; „Орфей“ – за цялостно авторско представяне; „Евридика“ – за любовна лирика, „По следите на Орфей“ – за есе от писателския форум.

Организатор на поетичния фест е фондация „Лик“ с председател на УС Антон Баев. 

Чуйте интервюто с Антон Баев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цвета Марова представя живопис в галерия "Сигна"

Цвета Марова открива днес изложбата "Асертивно" в галерия "Сигна". Това е нейната третата изложба в галерията.  Свободолюбива, непредсказуема, експресивна... Такава е и живописта й. Образите, вплетени в нейните колоритни композиции, са с прелестен небесно-земен произход, изплуващи сякаш от дълбините на Вселената и водещи обратно към нея...

обновено на 07.05.25 в 10:25

Четвъртият роман на Николай Терзийски е "Родиния"

 "Точно днес" с писателя  Николай Терзийски говорим за най-новата му книга, която той нарече " Родиния ". Премиерата ще е на 14 май в София, а месец по-късно и на "Пловдив чете". "Родиния" е книга пътуване и книга завръщане. Сборник - роман от 16 истории, посветен на завръщането към себе си. Така го описва и редакторът на книгата Борис Минков...

публикувано на 07.05.25 в 08:31

Представят литературното наследство на Стефан Памуков

Изложба с издания на литературния историк и изследовател Стефан Памуков се открива днес в централната библиотека на Пловдивксия университет "Паисий Хилендарски" .  Неговото литературно наследство включва близо 30 заглавия плюс многобройни публикации в периодичния печат. Още като студент Стефан Памуков започва да събира епистоларното наследство..

публикувано на 07.05.25 в 07:13

Всички посрещат с голяма радост Духовите оркестри

През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...

обновено на 06.05.25 в 13:36

Великите европейци - Вилхелм Рьонтген

В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..

публикувано на 05.05.25 в 15:48