Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Йоанис Спилиотис представи един от най-модерните методи в онкологията HIPEC

Новите терапии ще държат рака под контрол

HIPEC се прилага и у нас, но все още не се поема от НЗОК

Модерната медицина и новите терапии да превърнат рака в хронично заболяване като  захарния диабет или ревматоидния артрит. Целта е това да се случи  в следващите 15 години  благодарение на таргетните терапии, на имунотерапията и новите апарати за химиотерапия. 

От теоретична гледна точка това е напълно възможно и така пациентите с онкозаболявания ще  имат дългосрочна терапевтична програма и много по-голяма продължителност на живота. Това мнение сподели проф. Йоанис Спилиотис, водещ европейски специалист в областта на онкохирургията, член на Европейското онкологично дружество. Известният онкохирург оперира в клиники в Солун, Атина и Париж. 

В Пловдив той представи новостите  в прилагането на метода HIPEC /Хейпек/  и тенденциите в лечението на онкозаболяванията.

При HIPEC терапия след голяма операция за премахване на туморите и техните метастази от перитонеума се поставя химиотерапевтик, загрят до температура 42-43 градуса, който се раздвижва със специален апарат. Така кухина се изплаква с медикаменти, които унищожават останалите свободни ракови клетки, незабележими с просто око, и не им се позволява да образуват след време нови тумори, водещи до рецидив на болестта.Не е тайна, че някои видове рак са много трудни за лечение. По-специално – вторични тумори и метастази от рак на дебелото черво, рак на яйчниците, стомаха, рак на мезотелиома на перитонеума. Точно при тях се прилага и метода, обяснява проф. Спилиотис

В света има 300 центъра, където се прилага Хайпек и вече над 2,5 милиона пациенти лекувани с този метод. 

У нас терапията бавно си пробива път поради това, че не се поема изцяло от здравната каса и пациента трябва да доплаща значителна сума. В Пловдив метода се прилага в две частни болници. Акушергинекологът д-р Георги Крумов от няколко години е част от  екип, който прилага метода вече 3 години. 25 са пациентите лекувани с HIPEC . По  думите му, въпреки краткото време , резултати са много обнадеждаващи. Той е категоричен обаче, че този тип терапия е трудно осъществима само от един лекар - гинеколог или хирург. Необходим е екип, при това с натрупан сериозен опит

Качественото онколечение е коплексно и лекарите трябва да се грижат за болния в непрекъснат контакт по между си. А подходът към всеки пациент трябва да бъде индивидуален, терапията съобразена с болестта  и  пациента, категоричен е и известният гръцки професор Спилиотис.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54