Тази вечер в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив е концертът на виртуозните музиканти Мила Георгиева - цигулка, и Георги Черкин - пиано, заедно с Камерния ансамбъл “Софийски солисти” с диригент Пламен Джуров.
Концертът е част от програмата на юбилейния Десети международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща".
Мила Георгиева е концертмайстор на Радиооркестъра в германския град Щутгарт. Още от най-ранна детска възраст тя печели първи награди от конкурси в Италия, Чехия и България, и изнася концерти в Испания, Холандия, Филипините, Сингапур, Индия и Китай. На 14 години поема самостоятелния си път по света. Учи при Дороти Дилей и Чо Лианг Лин в „Джулиард скул” (Ню Йорк) и при Ифра Нийман в „Гилдхол скул” (Лондон). Свири с оркестър „Гевандхаус”, под диригентството на Курт Мазур и Херберт Бломщед; с Бамбергски симфоничен оркестър, под диригентството на Жорж Претр; с оркестъра на Тонхале, под диригентството на Ричард Хикокс; с Цюрихски камерен оркестър и много други. Участва в музикалните фестивали „Marlboro” (Вермонт, САЩ), IMS„PrussiaCove” (Великобритания) и „Stavanger” (Норвегия), и осъществява множество турнета в Германия, Франция, Южна Америка и Япония, където записва четири компактдиска за RCAViktor. От 2002/2003 Мила Георгиева заема поста концертмайстор на Симфоничния оркестър на Радио Щутгарт. Свири на цигулка „Страдивариус” от 1703 г.
Георги Черкин е сред най-изявените български пианисти от неговото поколение. Изпълнител и композитор, той носи музикалната си закваска от семейството, и най-вече от прочутия си дядо – майсторът песенник Георги Златев-Черкин. Възпитаник на проф. Атанас Куртев в НМА „Проф. Панчо Владигеров”, на Серджо Пертикароли в „Санта Чечилия” (Рим) и проф. Кемерлинг в „Моцартеум” (Залцбург), още съвсем млад, наред със славата си на виртуоз, той се сдобива и с авторитета на първопроходец, автор на уникални аранжименти за пиано и оркестър на класически произведения, писани за соло пиано, сред които и Лунната соната на Бетовен. През последните няколко години Черкин се занимава активно с композиране на транскрипции. Произведенията му са приети възторжено от публиката в Германия, Полша, Русия, Южна Корея, Канада. Концепцията на музиканта е да запази напълно клавирния оригинал и чрез добавянето на оркестровите тембри да постигне по-богата звукова картина.
Камерният ансамбъл „Софийски солисти”, основан през 1962, в изнесените над 3000 концерта по цял свят, представя произведения от близо четири столетия. Сред тях – десетки, написани специално за ансамбъла. „Солистите” участват в авторитетни международни фестивали, свирят в Карнеги хол, Барбикан център, Гевандхаус, зала Гаво, в операта в Сидни и на всички престижни сцени в Япония и Корея. През първите 16 години ръководител на ансамбъла е един от големите български композитори и диригенти – акад. Васил Казанджиев. В периода от 1978 - 1988 негов приемник е Емил Табаков. Той разширява стилистичните и инструментални характеристики на камерната формация и реализира серия записи и телевизионни филми. Развитието на традициите и обновяването на персоналния състав на „Софийски солисти” се свързват с дейността на настоящия диригент – Пламен Джуров. Ансамбълът има в актива си около 90 грамофонни плочи и компактдискове.
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Община Пловдив за 2019 г. и се осъществява с любезната подкрепа на Община Пловдив, Фондация “Америка за България”, Фондация “Музикартисимо”, Министерство на културата, ОИ “Старинен Пловдив”.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..