Премиерите на България и на Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас направиха първа копка за изграждането на междусистемната газова връзка между двете страни. Тръбата е дълга 182 километра като входът й е Комотини, а изходът – Стара Загора. Пускът й е планиран през 2020 година.
Тогава се планира и преносът на първите количества на синьо гориво от Азербайджан, както и внос на втечнен газ от САЩ, Катар, Алжир и други държави.
В интервю за Радио Пловдив енергийният експерт Христо Казанджиев подчерта, че газовата връзка с Гърция е важна за Балканския регион. Той открои важността на междусистемната връзка с Турция, която трябва да заработи на 1-ви януари 2020 и която е с голям капацитет.
Казанджиев изрази съжаление, че жалбата на "Топливо 2" срещу проекта ще го забави отново. По думите му този проект стана исторически, заради предишни обжалвания. Странно е, че българският съд допуска за разглеждане жалби от фирми, които нямат опит в доставката на тръби за газопроводи. Имам чувството, че всичко се прави преднамерено, за да бъде забавено във времето. Това е поредната първа копка, но е основополагаща. Дано не е поредната, а да е последна.
Експертът се надява българският съд да бъде експедитивен от гледна точка на националния интерес. Очакванията за старт през 2020 години са оптимистични, особено ако има детайлно разглеждане на съдебното дело. Не е съществено дали ще тръгне в средата или в края на 2020. България върви в правилната посока, но за съжаление с твърде бавни темпове.
Той обясни, че доставките от Гърция на природен ще бъдат оскъпени, тъй като за тях ще се плаща транспортна такса, но "това са обективните реалности, които работят за монополистите".
По думите му в случая цената на отделните източници не е толкова важна, защото целта е у нас да влиза природен газ, различен от руския. Това ще промени ценовата политика на Газпром. Конкуренция може да се получи по всяко време, стига да има ефективна диверсификация.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..