В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианистката Донка Ангъчева.
Виртуозната пианистка дебютира на българска сцена, като солист на Пловдивската филхармония на десетгодишна възраст. Ученичка на Милена Моллова (студентка на Емил Гилелс), мо първо на пловдивските преподаватели Мария Славова, Дияна Славова и Поля Костова , Ангъчева печели много награди на международни конкурси за пиано от ранна възраст.
Специалният комплимент на Бьозендорфер към пианистката Донка Ангъчева и солистите на фестивала "Пловдивски Камерни Срещи" е изключителният концертен роял Бьозендорфер - 280 Виена Концерт , който изпращат за изявите в Пловдив, заедно с екип по обслужването на инструмента.
Донка Ангъчева завършва обучението си с известния пианист и учител Хайнц Меджиморец, член на Хайдн Трио, в Университета по музика и сценични изкуства във Виена.
Днес, изявите като солиращ пианист са свързани с най-големите музикални сцени в световен мащаб.
Донка Ангъчева често концертира с нейния ансамбъл Trio d'Ante, включително във Виена Musikverein през 2006 и 2010 година.
Солист е на множесво филхармонични оркестри, а освен като изпълнител, пианистката вдъхновява и като преподавател по пиано в престижни учебни заведения като Музикалната Консерватовия във Виена.
Критика от Валтер Лебхарт за най-престижното културно издание в Швейцария – „Музика и театър“
„Българската пианистка Донка Ангъчева посвещава втори диск на любимия си композитор Франц Лист. Тя добавя „Посвещение“ към своя покровител Хайнц Ешлиман, автор на монументалната скулптура, вдъхновена от Лист “Композитор”. В страстния си темперамент, сравним с Марта Аргерих, Ангъчева изследва всички дълбочини на сонатата в си минор, с невъзмутимо удоволствие и остри контрасти. Нейната сложна виртуозност е в услуга на художественото изразяване, далеч от всякаква крайна самоцел. С типичната си романтична звукова поезия тя изпълнява третото утешение от Лист. В бравура “Тарантела” от “Венеция и Наполи” тя е повече от блестяща във виртуозността на нотния текст. Изумителна лекота има и в изпълнението й на така трудните октавови повторения.“
Донка Ангъчева завършва обучението си по камерна музика в консерваторията на Queen Elizabeth Music в Брюксел, където учи в известния квартет „Артемис“.
Критика след концерт на Trio D'Ante в Ментон - Франция
"Изпълнителите от Триото Д'Анте, категорични в сценичното си присъствие, с емоционален ентусиазъм ,класа и елегантност, въудушевиха публиката с виртуозността и поезията в изпълнението на музиката на Шопен и Рахманинов . Вчерашният концерт ще направи история в Ментон."Ангъчева участва в известни музикални зали и прочути фестивали, сред които фондация "Карлос де Амберес" в Мадрид, Сала Мария Кристина, Малага, фестивал "Аполония", Кунстзентър Арт Сър Урбан, Швейцария, Тонхале, Цюрих. Нейното трио е поканено на Фестивала за радио Франция и Монпелие, Фестивала за музика на Ментон, Франция, и на фестивала Шопен в Културния център Флагей в Брюксел. Работила е и в зала "Моцарт" на виенския концертхаус и в голямата зала на Palais de Beaux Arts в Брюксел.
В дискографията на Донка Ангъчева присъстват осем компактдиска с едни от най-известните творби на Бетовен, Шопен, Лист, Рахманинов, Шостакович, Пиацола, Нино Рота и Адинсел.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..