Празнуваме и четем !
И търсим съизмеримост на времената и нас като наследници на великите книжовници от ІХ век до днес.
Безсмъртният химн на българския дух и култура „Върви, народе възродени“ звънти в утрото на празника на буквите и словото. Ще тръгнем с него в празничното шествие в Пловдив – от Хуманитарната гимназия „Св.Кирил и Методий“ в Пловдив, по знаковата Главна, към сърцето на града.
Минути преди пловдивски учители да получат отличия за просветното си дело в Актовата зала на гимназията, ще ги чуем в репортаж на Иванка Петкова.
На 24 май четем с проф. Мария Шнитер от житието на Константин-Кирил Философ за беседата му срещу триезичието във Венеция в диспута между Изтока и Запада на християнството във втората половина на ІХ век, който е пробив в цивилизационния модел на Европа.
Проф.Красимир Станчев преподавател по старобългарска литература в Трети Римски университет, ще ни отведе в базиликата „Сан Клементе“ в Рим, където завършва земният път на Св.Кирил. Разговор за величието на делото на Равноапостолите и за постигнатото от Светите братя равноправие на славяните в европейската цивилизация, за признаването им като покровители на Европа, и за нашия ръст пред тях днес.
Носители на наградата „Пловдив“ – за признанието в навечерието на 24 май да си отличен за принос към изкуството и културата на вековния град. Първи интервюта на Веселина Пеева.
Между носителите на приза "Пловдив" е и Албена Михайлова - Бенджи от легендарната група" Ръб" , която дойде от Базел в Пловдив, заради наградата "Пловдив".
На 24 май четем с доц. Владимир Янев – от Радичков, и от възрожденския книжовник Константин Моравенов, отстоявал и извисявал родния език, който умножава думите, смисъла, духа. Езикът, който създава човека, създава нацията. И е свещен .
Представяме проекта „За буквите между Пловдив и Матера“, който разказва за двата града - Европейски столици на културата 2019 и за кирилицата чрез делото на първия български печатар Яков Крайков. Идеята на проекта, който ще завърши с издаването на книга е на Галя Йотова. С нея ви среща Живка Танчева.
В „Добро утро, ден!“ точно на 24 май гостува издателят Стойо Вартоломеев. Вдъхновено, развълнувано, и с идеята "Усмихни се на България".
„Точно днес“ на 24 май. Петък. От 7 до 10 часа
"Точно днес" с издание в празничното утро на Рождество Христово - 25 декември. Дните през годината преминаха в очакване на днешното утро, в очакване на по-добро бъдеще и под знака на все още продължаващите войни по света. Сивотата – оцветихме с добро настроение – и точно тези моменти ще си припомняме. Но преди това празника посрещаме..
На Бъдни вечер светът притихва в очакване. В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила. Силата да бъде пожеланото от нас, а късметът в питката - да сме искрени и..
Служебният премиер Димитър Главчев отправи упрек към народните представители, че са излезли във ваканция, преди да са решили въпроса с бюджета за догодина. Това стана по време на инспекцията му заедно с министъра на енергетиката Владимир Малинов в ПАВЕЦ „Чаира“. Чуйте репортаж от там. В днешното предпразнично предаване ще припомним някои от..
Грижим се за духа и днес говорим за специалното дърво на Бъдни вечер, според българската традиция. Очаквайте и традиционната ни рубрика „Орисници“. Темата, отново, е празнична. Говорим с психолога Мариана Кодинова, за връзката със свещеното място в нас. Очаквайте и рубриката „Предразсъдъци и следразсъдъци“, с Жоро Пеев...
В последния работен ден преди Коледа в предеванията а Радио Пловдив започва цикълът от спомени от годината, която си отива. За социалната картина на 2024- та и очакванията за следващата поканихме за разговор доцентът по социология Алексей Пампоров. Заедно с актуалните теми от деня днес ще се погледнем към голямата българска изложба "Тракия и античният..