Празнуваме и четем !
И търсим съизмеримост на времената и нас като наследници на великите книжовници от ІХ век до днес.
Безсмъртният химн на българския дух и култура „Върви, народе възродени“ звънти в утрото на празника на буквите и словото. Ще тръгнем с него в празничното шествие в Пловдив – от Хуманитарната гимназия „Св.Кирил и Методий“ в Пловдив, по знаковата Главна, към сърцето на града.
Минути преди пловдивски учители да получат отличия за просветното си дело в Актовата зала на гимназията, ще ги чуем в репортаж на Иванка Петкова.
На 24 май четем с проф. Мария Шнитер от житието на Константин-Кирил Философ за беседата му срещу триезичието във Венеция в диспута между Изтока и Запада на християнството във втората половина на ІХ век, който е пробив в цивилизационния модел на Европа.
Проф.Красимир Станчев преподавател по старобългарска литература в Трети Римски университет, ще ни отведе в базиликата „Сан Клементе“ в Рим, където завършва земният път на Св.Кирил. Разговор за величието на делото на Равноапостолите и за постигнатото от Светите братя равноправие на славяните в европейската цивилизация, за признаването им като покровители на Европа, и за нашия ръст пред тях днес.
Носители на наградата „Пловдив“ – за признанието в навечерието на 24 май да си отличен за принос към изкуството и културата на вековния град. Първи интервюта на Веселина Пеева.
Между носителите на приза "Пловдив" е и Албена Михайлова - Бенджи от легендарната група" Ръб" , която дойде от Базел в Пловдив, заради наградата "Пловдив".
На 24 май четем с доц. Владимир Янев – от Радичков, и от възрожденския книжовник Константин Моравенов, отстоявал и извисявал родния език, който умножава думите, смисъла, духа. Езикът, който създава човека, създава нацията. И е свещен .
Представяме проекта „За буквите между Пловдив и Матера“, който разказва за двата града - Европейски столици на културата 2019 и за кирилицата чрез делото на първия български печатар Яков Крайков. Идеята на проекта, който ще завърши с издаването на книга е на Галя Йотова. С нея ви среща Живка Танчева.
В „Добро утро, ден!“ точно на 24 май гостува издателят Стойо Вартоломеев. Вдъхновено, развълнувано, и с идеята "Усмихни се на България".
„Точно днес“ на 24 май. Петък. От 7 до 10 часа
Балансите са трудна работа, а когато става дума за продавачи и купувачи е почти невъзможно интересите да се срещнат. Бойкот на пазаруването пак ще има, казаха организаторине на предишиня, окрилени от резултата на акцията си миналия четвъртък. Правителството изпревари крачката им, обещавайки нов закон, който да скъси агрохранителните вериги, загатвайки и..
Правителството „Желязков“ вече навърши 1 месец, а БСП, които са част от управлението, си избра на конгрес нов председател и ново ръководство. Накъде върви столетницата и какви са предизвикателствата пред властта, коментира политологът Татяна Буруджиева . Бойкотът на цените на 13 февруари бе повече от успешен, отчетоха днес организаторите и..
Малките стъпки към големия успех или как да изградим устойчиви навици разглеждаме и днес. Често, особено с годините трупаме почти несъзнателно навици, които се оказват пречка за нашето развитие или общо добруване. Още от съветите на Андрей Илиев от Leader Academy очквайте и днес. В „Уроци по щастие“ говорим за грижата и старанието във връзката...
В понеделник сутрин с темите от деня и посоките на седмицата, която започва. Акцентите до 9.30 часа: - Изпълнителната агенция за българите в чужбина ни кани на юбилея "България и българите заедно" по повод 15 години радио "Татковина" и 5 години изложбата "Заедно по пътя на Кирил и Методий". За събитието в Стария град ще ни разкаже изпълнителният директор..
В навечерието на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски и по повод седмицата посветена на най-светлата личност в родната ни история, Ви срещаме с децата от СУ "Васил Левски" с. Маноле. На 19 февруари тази година СУ "Васил Левски" с. Маноле отбелязва своя патронен празник и 140г. образователно дело. От миналото до днес, за п ървите сведения за..