От българите, които гласуват в чужбина, най-много са тези в Германия и Великобритания.
Един от тях на тези евроизбори е университетският преподовател по антична и западноевропейска литература в Пловдивския университет Младен Влашки. От една година той е лектор по български език, култура и литература в универиситета в германския град Фрайбург. Грасдът е най-южната точка на Германия, на 70 км от Страсбург.
В интервю за Радио Пловдив, Влашки разказа, че гласуването на българите във Фрайбург е протекло спокойно и нормално. Секцията е отворила в 7 сутрина, с активно българско гласуване, без проблеми, в присъствието на представител на българската държава и на представители от Дружеството на българите във Фрайбург.
Германците също са проявили активност, още повече, че те гласуват две в едно, освен за евроизбори, също и за местен парламент - т.е. за общински съвети, както казваме в България. Законодателството в Германия позволява на г-н Влашки да гласува и в тези избори, но като човек, който е от около година в града, той не го е направил, защото не познава достатъчно ситуацията в града. Но за българския евровот, той гласува без колебание.
Защото движението към Европа е българска идея, която се прогласява още от Пенчо Славейков. Не да затрием всичко свое, а да хванем, да приложим всички категории, които са се развили в Европа и да станем част от това европейско семейство. Това е завет на Пенчо Славейков, на българските възрожденци, на цялата българска култура от началото на ХХ век, която се модернизира.
Има проблеми. Но тези проблеми и популистите, които се опитват да разрушат ЕС, са страшна сила. Младите днес трябва да знаят, че свободата, че мирът не са даденост, а са нещо, за което се полагат постоянни усилия, нещо, за което се гласува. И нашето движение към ЕС, нашето присъствие в ЕС е точно тази борба.
Днес единствената възможна формула, не утопична- утопични има други, а възможна, поне засега, е поне засега, в рамките натова, което наричаме а ЕС.
Ивтервюто с Младен Влашки е в звуковия файл.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..