Гражданите на ЕС избраха един доста по- фрагментиран Европейски парламент. Двете най- големи европейски политически семейства няма да се радват на мнозинството си от над 400 депутати. Сега те ще имат малко над 330 представители, а им трябват 376. Не може и дума да става за мнозинството, което имаха досега. Изводите са на международния наблюдател Димитър Гърдев.
Според него за съставянето на бъдещото мнозинство решаваща ще бъде позицията на АЛДЕ, както и победителите в Полша, Унгария и Италия, които разгромиха с много опонентите си. Управлението в новия ЕП ще бъде доста по- сложно. Факт е, че националистическите сили не взеха превес, каквито бяха опасенията. Защо се случи така? Защото казионните партии в европейските общества иззеха част от риториката на националистическите партии.
Димитър Гърдев очаква утрешната среща на лидерите на ЕС да покаже може ли бързо да се сформира управляващо мнозинство или не, но отново подчерта, че комфортът на миналите коалиции приключи.
Той прогнозира възможна коалиция около ядрото в новия европарламент между ЕНП, ПЕС и либералите от АЛДЕ. Високата избирателна активност в Европа, както и отказа на крайнодесните формации, включително и на Марин льо Пен във Франция и на Алтернатива за Германия, да призовават за излизане от еврото и от ЕС са сред другите отличителни белези на евроизбори 2019. Всички ясно осъзнаха пред какъв проблем се намира ЕС.
В същото време експертът определи ниската избирателна активност у нас като безпрецедентна неадекватност. Няма други като нас с тази избирателна активност.
По думите му, причината за това не са вътрешните скандали и дебат, които доминираха над идеите за европолитики, а защото у нас целенасочено българското общество се манипулираше да бъде политическо пасивно. Това е също доктрина и удобна за статуквото, което реално се потвърди.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..