Имаме изключително ниска избирателна активмност на фона на значителния скок в Европа. Идеята, че европейските избори не интересуват никого, е специфично българско явление.Това заяви политическият анализатор проф. Александър Маринов.
На второ място, ниската активност не означава, че хората са се примирили със зулумите на властта, а че не виждат алтернатива на действащите системни партии да се противопоставят на тези зулуми. И ако някой си прави сметка, че случилото се като резултат, е някаква индулгенция, много се лъже и за това ще плати висока цена.
Хората показаха, че сред съществуващите партии никоя не събира достатъчно доверие, за да промени качествено статуквото.
По думите на проф. Маринов, дори субектите на управлението – ГЕРБ губят около 100 000 гласа в сравнение с предишните избори. И да се интерпретира това като подкрепа за начина на управление, въпреки че има и такива опити, е неадекватно.
Въпросът е какво се случва в обществото. Борисов със свойствения му политически инстинкт, много точно обяснява какво е нужно на управлението, защото той чувства, че проблемите ще се задълбочават.
Не смятам, че това гласуване е отмило сериозните проблеми. Изборите минаха, от утре обществото започва да живее своя извънизборен живот, но тежките проблеми - апартаментите, къщите за гости, злоупотребите с европейски фондове и неравенството остават и това няма как да се заличи с гласовете на една четвърт от избирателите.
Това няма как да стане, ако не се направят съответните изводи и промени, но се съмнявам, че ще се случи.
БСП е в парадоксално положение, защото е единствената, която добавя мандат в сравнение с предишните избори, но изгуби, сбърка във важни неща.
Не успя да представи собствените ни проблеми, свързани с лошото управление и злоупотребите с власт в европейски контекст, както и преодоляването на тези проблеми, като същност на европеизирането на българската политика.
Отношенията в ЕС трябва да се променят. В сегашния си вид не носят нищо добро. Процесите в Европа подсказват, че обществата чрез своите представители търсят необходимата промяна. У нас това осъзнаване не се вижда. Смятам обаче, че това няма да продължи дълго.
Интервюто – от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..