Централният площад на Пловдив ще бъде завършен и открит за празника на града 6 септември. Това съобщи на работния терен днес кметът Иван Тотев:
Направеното тук ще остане следващите 50 години впито в градската тъкан, ако не и повече. Материалите с които се работи, проектът, по който се работи, са изключително устойчиви във времето и няма да има нито необходимост от промяна, нито необходимост от подмяна на настилки и други елементи.
Мащабните разкопки започнаха през 2012 година, въпреки негативните коментари, че не е необходимо да бъде разкопана и западната част на античния комплекс, припомни кметът. 7 години по-късно пространството, близо 5 декара, е оформено в голямата си част с гранитни плочи, а по разкопките все още се работи, като се реконструират колоните и се укрепват скатовете.
Две от колоните ще се издигнат на височина 7,20 метра, а другата ще е малко по-нисика, като ще се запази автентичния им вид. Каменните блокове, които в момента се виждат, ще бъдат покрити със зеленина, хората ще могат да слизат от няколко страни свободно до археологията, в това число и по ажурна метална стълба, и цялото пространство ще може да се използва за различни форми на социализация. Освен в музея на открито, събития ще могат да се орханизират и на самия площад.
Три водни площи се планува да има на площада и да свързват Цар Симеоновата градина с него: два фонтана с разпръскващи дюзи, единият от които ще е на мястото на стария фонтан, и още един, наподобяващ река с размери 6 на 30 метра.
Това, което пловдивчани и гостите на града ще виждат, минавайки през площада в завършения му вид, е древната тракийска агора от началото на 1 век, както и още 3 времеви пласта до 5 век. Все още се обмисля дали да се експонира и открития тук надпис, посветен на Херос - богът, който е закрилял траките.
Със строително-ремонтните дейности всекидневно са ангажирани 80 човека, а ремонтът струва 10 млн. лв., съобщи техническият ръководител на строително-ремонтните дейности Иво Учкунов.
Подробности от кмета Иван Тотев, архитекта Румяна Пройкова, археолога Елена Кесякова и реставратора Никола Стоянов - в репортажа в звуковия файл.
Днес се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На 25 януари 1935 г. с указ на цар Борис ІІІ радиоразпръскването в България става държавна собственост. От 14.00 до 16.30 часа ще има специално предаване на всички програми на националното радио. По традиция празникът ще бъде отбелязан с тържествена церемония по..
Нов председател на Адвокатската колегия в Пловдив избират днес пловдивските адвокати. За поста се борят двама адвокати – Пламен Бонев и Ганчо Толев. Общото събрание започва в 10 часа в Аграрния университет, а утре продължава в сградата на Адвокатската колегия. Новият председател ще има мандат от три години.
Университетската болница за активно лечение "Свети Георги" в Пловдив получи модерна апаратура за диагностика и мониторинг на деца от "Българската Коледа". Апартурата е на стойност 146 880 лева и се очаква допълнително дарение на още една централна мониторингова система. Клиниката по педиатрия бе оборудвана с две високотехнологични системи,..
Кръгла маса за п риобщаването на децата със специални образователни потребности чрез спорт се провежда днес в Пловдив. Форумът се организира от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, Българска федерация по хокей на трева и Спешъл Олимпикс България. Сред участниците са университетски преподаватели,..
Вече е разчистено свлачището на пътя Пловдив-Смолян, съобщиха от полицията. Около 18 часа бе съобщено за свлечена земна маса на платното, на няколко километра след Бачково, в посока Смолян. До разчистването на пътя автомобилите се пропускаха само в едната пътна лента.