Днес, от 17.00 часа на мястото, където се е намирало първото летище на Пловдив на бул. „Освобождение“ № 76, ще бъде открита изложбата на Националния военноисторически музей „Музеят – неочакван, отворен, споделен“.
С нея ще бъде оживено най-новото културно пространство на града, където в бъдеще ще се премести филиалът на НВИМ – Музеят на авиацията - / в сградата на Корпуса за тактическа авиация срещу Мебелна къща/
С какви атрибути може да бъде преборен Дяволът?
Как символът на смъртта – кукумявката, може да спаси човешки живот?
Коя е предтечата на SMS-ите?
Какво свързва първия военен полет в България и музикалната индустрия?
Какво е общото между златната тоалетна в „Гугенхайм“ и българските музеи?
Това са само част от въпросите, чийто отговор ще открият жителите и гостите на Пловдив сред най-сюрпризиращите експонати, които съхранява един музей.
Нестандартната изложба провокира всеки да преобърне перспективата си за музея. Ако преди една история е илюстрирана с богатство от експонати, тази изложба показва по неочакван начин как един-единствен експонат може да разкаже много любопитни истории.
Някои от тях предизвикват смях, други – гордост и любопитство, а трети биха провокирали посетителите да оспорят представеното и да достигнат границите на собствената си толерантност.
Гостите на изложбата ще изберат сам дали да следват догматичните представи за културното наследство или да погледнат на него като възможност за различен начин на интерпретация на времето и събитията.
Изложбата „Музеят – неочакван, отворен, споделен“ е част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 г. Реализира се в партньорство с Регионален исторически музей – Велико Търново, и Българска национална филмотека. Тя може да бъде разгледана в Пловдив до 14 юли.
Чуйте в звуковия файл интервюто с Деляна Костова от Националния военноисторически музей.
През 1902 година маестро Георги Атанасов създава Оркестърът на 21 Стрямски пехотен полк в Карлово, днес Оркестър на 61-ва Стрямска механизирана бригада. Негов диригент повече от 10 години е капитан Йордан Илиев, с когото разговаряме в празничния 6 май. Ние сме музиканти, но и военни, ходим на стрелби, имаме строева подговка, разказва капитан Илиев...
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..
Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май. Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..