Роботите имат огромно приложение в медицината от няколко десетилетия, но до този момент работата им е да улесняват, а не да изземат функциите на лекарите. Все пак през последните години роботехнологиите в медицината процъфтяват. До къде може да се стигне в един момент? Къде е мястото на етиката или робоетиката? Какви са новите предизвикателства?
Отговор на тези въпроси даде проф. д-р Силвия Александрова-Янкуловска, декан на факултета по "Обществено здраве" в МУ в Плевен.
Според нея въпросът за връзката между роботизацията и общественото здраве е сравнителна нова тема, но тя ще бъде в дневния ред на развитите страни.
Ние имаме известен опит, но само в едни от сферите, не всички сфери от приложението на роботи в медицината. Медицинският университет в Плевен е пионер в роботизираната хирургия. През 2008 година проф. Григор Горчев започна първите операции с роботизирана система "Да Винчи". Но освен в сферата на роботизираната хирургия със специфичните етични проблеми които повдига тя, роботи намират приложение в сферата на грижи за възрастни, дори на грижи за децата - съвсем ново приложение, разработено в Япония преди 2 години. Докато грижата за възрастните е вече установена практика в силно развитите западни страни -Белгия, Холандия, Япония. Такива роботи се използват в старческите домове. И това повдига също своите етични въпроси. Аргументът да се включат те в грижата за възрастни е това, с което сме изправи в целия свят, а именно тенденцията за застаряване на населението, коментира в интервю за Радио Пловдив проф. Янкуловска.
Тя е участник в провеждащата се в Пловдив Национална конференция „Общественото здраве в променящия се свят“ и представи темата -“ Робоетиката и новите предизвикателства пред етиката, медицината и общественото здраве“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..