Във фоайе „Изкуство“ на Народната библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив ще се състои поредното музикално матине, което също е посветено на 140-годишнината от създаването на Пловдивската народна библиотека. Този път жанрово събитието е насочено към джаза.
Пред публиката ще се представят Веселин и Петър Койчеви /баща и син/ - китари, обозначаващи себе си като Two guitars jazz live. Те ще бъдат подкрепени вокално от Светлина Христова – дъщеря на Веселин Койчев.
Програмата на концерта включва джаз стандарти, джипси /мануш/ джаз, фюжън, фламенко, авторски композиции от наши и чужди музиканти.
Водещата фигура – Веселин Койчев е между най-добрите български китаристи. Още като студент в АМТИИ, заедно с басиста Дочо Панов създават формацията „Джаз линия“, към която след време се присъединяват Радул Начков, Теодосий Спасов и Йълдъз Ибрахимова. По-късно е ръководител на легендарната джаз-формация „Бели, зелени и червени“. Ръководи Младежкия джаз фестивал в Пловдив. Създава Нов музикален център, в който желаещите се обучават в тънкостите на джаза, попа, рока и фолклора. Заедно с Цветан Недялков /“Ку ку бенд“/ и Иван Лечев /ФСБ/ сформират „Акустично трио 3000“. Предпоставено от идеята, че са преподаватели с Цветан Недялков работят и в квартет „Teachers“.
Доцент д-р Веселин Койчев е композитор, аранжор, преподавател в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“… С почти всички формации има издадени албуми, а Two guitars jazz live вече имат своя първи албум на CD, наречен „Музика извира“ по композиции на проф. Стефан Костянев, като вече са записали и два видеоклипа.
Матинето в библиотеката обещава съвременен, емоционален музикален спектакъл, поднесен с лекота, майсторство и настроение.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..