Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири нови терапии борят диабета и у нас

 Четири нови терапии за лечение на диабет ще бъдат въведени у нас тази година. Това стана ясно по време на 13-ия Национален конгрес на Българската диабетна асоциация в Девин.  

Терапиите бяха представени по време на форума,  но някои от тях вече се прилагат у нас, обясни председателят на асоциацията и началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА  проф. Ивона Даскалова.

Сред медикаментите  са ултра бързодействащи инсулини и нови средства за повлияване на метаболизма и контрол на диабета както и съчетанието на двете. Това дава възможност за постигане на по-добър гликемичен контрол и намаляване на сърдечно-съдовите усложнения, които са в основата на всички тежки инвалидизации, съпътстващи диабета

Всичко ново, представено по света, се използва и в България и всички пациенти имат достъп до новостите, подчерта в интервю за Радио Пловдив проф. Даскалова.

Тя обясни, че всяко лечение на диабетноболен е индивидуално и е подходящо за точно определен болен. Всяка терапия се преценява от лекар ендокринолог, който решава какво лечение да предпише. 

Проф. Даскалова допълни, че се следи не само основното заболяване, а и съпътстващите - като затлъстяване, остеопороза, витамин Д недоимъкът и др.  

Диабетът е хронично социално значимо заболяване, чиято честота нараства. Над 475 млн. души са болни от диабет по света, като се очаква броят им да достигне 675 млн. души през 2030 г. 

У нас хората с диабет са около 500 000 души, а с предиабет - около 220 000 души. Не говорим за епидемия, а за пандемия, посочи проф. Даскалова.

Много важно е не само да лекуваме, а и да предпазваме от болестите, допълни експертът. 

Цялото интервю на Елена Крушкова с проф. Даскалова е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20