За времената и нравите има много сентенции, а изобилието на остроумие се провокира от дефицитите на средата, в която живеем. Тях ги отчитаме ги като делнично неудобство за себе си и като потенциална опасност да не повтаряме вече преживени грешки. След волностите на времето и тази сряда продължаваме да търсим реакцията на институциите за навременно и адекватно справяне с водната стихия, заляла Пловдив и областта. По темата ще разговаряме с Димитър Георгиев – експерт по сигурността в Областна администрация – Пловдив.
Макар и залят от огромни количества небесна вода, Пловдив остава знаково средище на минало и съвременност с емблематичните си знаци за археология, архитектура, култура, история и светоглед. Преди премиерата на продукцията на National Geograpfic „Explore Bulgaria: Plovdiv, което ще бъде представено в Лъки, Дом на киното, чуйте водещия на поредицата, посветена на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 – Драгомир Симеонов.
За сривовете и въздиганията, за социалния ангажимент, за семейството като сакрално място, сцената, театъра и живота като привилегия и факт, за който никога не трябва да се говори ибстрактно – събеседник е обичаният актьор „Христо Мутафчиев. Книгата на Теа Денолюбова „Христо Мутафчиев: Черно на бяло“ще се състои в галерия U PARK в рамките на Международния фестивал за театър и съвременен танц „Black Box“.
Ще ви поканим и на изложбата на художника Румен Нечев в галерия Seven в Капана с графики на отлята ръчно хартия с печат от сребърно или златно фолио.
В минутите за култура след 9 ч. авторът на рубриката „Великите европейци“ Пламен Асенов продължава с разказ за световноизвестния скулптор и един от създателите на минимализма Константин Бранкузи.
А първите часове от утрото ще посрещнем в компанията на историка доц. Иван Джамбов, който гостува в рубриката ни „Добро утро, ден“ тази седмица.
В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини, изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..
Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...
Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. На този ден 196 международни общности и държави, членки на Конвенцията за биологично разнообразие, се обръщат с призив за ежедневни усилия за опазване на биологичното разнообразие и неговото устойчиво ползване. Темата за 2025г " Хармония с природата и устойчиво развитие" разглеждаме с..
На 22 май добавяме още факти и анализи по важните теми от месеца - за еврото, културата ни и българската идентичност. Преди празника 24 май, разказваме за издателя Христо Г. Данов, къщата - музей отбелязва точно днес - 50 години от откриването на експозицията там. Яница Марова с репортаж за издателя от Пловдив, радетел за просвещение и култура...
За разума, чувствата, колелото, стълбата и лабиринта ще бъдат разговорите в предаването „Ден след ден“ в деня на Светите Константин и Елена. Денят е празник на Пазарджик от далечната 1930-та година и след прекъсване по времето на соца е възстановен през 1987 година. Денят обаче е изпитание за 50 хиляди зрелостници в страната, които се явиха на..