Според получените тази сутрин доклади на територията на цялата Пловдивска област от всички общини, ситуацията е спокойна. Няма никакви проблеми, с изключение на леките превалявания снощи в общините Лъки и Стамболийски. В момента всичко е спокойно, подчерта Димитър Георгиев - експерт по сигурността в Областна администрация Пловдив.
По думите му, още на 22 май с писмо на областния управител във връзка с прогнозата за проливни дъждове са спуснати мерки до всички кметове на общини и до директорите на напоителните системи всички язовири на територията на областта да бъдат сведени до обеми, които да могат да поемат значително количество вода при по-голяма вълна.
Наблюдението е постоянно, за да се реагира за действия, осигуряващи спокойствието на населението.
Георгиев подчерта, че всички язовири в момента са с обеми до 70%, което позволява поемане на допълнителни количества вода, но интензивни валежи никъде в областта не е имало, освен - в Пловдив.
Язовирните съоръжения са въведени в регистър и се наблюдават постоянно. Проверки се извършват непрекъснато от Междуведомствена комисия към областния управител, от Напоителни системи, от Националната агенция за надзор над язовирните съоръжения, от комисии към общините.
Наблюдаваме основно невралгичните точки като река Чая, която създава често проблеми. Тя има голям водосбор и когато вали, се поемат големи обеми, които се стичат долу. Затова има доста точки, които се наблюдават, за да може предварително да сме информирани за проблемите, които биха могли да възникнат.
Интервюто - от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..