17-ят фестивал „Пловдив чете“ се открива днес, ден преди официалната церемония утре с връчването на „Орфеев венец“ за високи постижения в поезията.
От днес до неделя - 16 юни, в Пловдив ще се състоят 35 събития - срещи с писатели и преводачи, премиери на книги, четения и авторски рецитали, дискусии, изложби, филми, концерти. На Малката главна в Пловдив свои книги в Алеята на книгата ще представят над 30 български издателства, а събитията ще се провеждат в целия град.
Между участниците в писателските срещи са писателят Георги Мишев, който ще представи новото издание на романа „Дунав мост“, ще видим инсталацията на визуалния артист Петко Танчев, познат от работата си в спектакъла „Одисей“ и Operа Open, и аудио-визуалната инсталация на Рене Карабаш „ Писма на Омар до бъдещата му съпруга“. С премиера на поетичната книга „Сама и обща – 75 стихотворения“ на Божана Апостолова издател и организатор на фестивала, издателство „Жанет 45“ ще отбележи 30-годишен юбилей.
Тази година във фокуса на феста са децата. Големият „Пловдив чете“ е предшестван от „Младият Пловдив чете“. За първи път в България, точно в „Пловдив чете“ идва холандскитя писател Хюс Кайер, чиято „Книга за всички неща“ в Холандия се харесва повече от „Малкият принц“. Той е носител на наградата на името на Астрид Линдгрен, наричана „детския Нобел“.
Литературният фестивал, който е под патронажа на министъра на културата Боил Банов, е организиран от Божана Апостолова от Жанет 45, подкрепен е от община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2019 година. Всички събития от програмата на „Пловдив чете“ са с вход свободен.
Радио Пловдив е медиен партньор на събитието.
Програма за 10 юни, понеделник:
18:00 – Регионален исторически музей, площад „Съединение“ 1: Панчо Панчев представя книгата си с разкази „Съпреживяно“ с участието на акад. Марин Кадиев
18:30 – клуб „Петното на Роршах“, ул. „Йоаким Груев“ 36: Издателство „Лексикон“: Силвия Недкова представя стихосбирката си „Евангелие на тревата“, модератор: Ина Иванова
19:30 – клуб „Петното на Роршах“, ул. „Йоаким Груев“ 36: Издателство „Жанет 45“: Поетът Васил Балев чете текстове от книгите си „Тежест“ (2019), „Стихотворения“ (2014), „Злак“ (2011).
19:30 – клуб Fargo в Дом на киното, ул. „Гладстон“ 1: Издателство „Сиела“ представя „От Балкана до Дунав – посоки за пътешествия в Дунавска България”. С участието на авторите Гавраил Гавраилов, Весела Николаева и Михаил Михов.
Срещнахме се в ефир с актисата и продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до днес..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов" в..
Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер. Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци", "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.
Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита в сводестата зала на Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..