Заради такива събития Пловдив си беше столица на културата и преди 2019-та година и ще си остане и след 2019-та, каза министърът на културата Боил Банов от сцената на Античния театър, на церемонията по връчването на Орфеев венец на Иван Ланджев в рамките на фестивала "Пловдив чете.
Ланджев е на Христова възраст и на своите 33 години става най-младият носител на това престижно отличие, което досега притежават автори като Стефан Цанев, Борис Христов, Иван Теофилов, Петър Атанасов, Дамян Дамянов и още няколко отдавна утвърдени в родната ни поезия имена. Миналогодишният неин носител е Александър Секулов.
Наградата е пластика на скулптора Жорж Трак, като към нея има и парична премия.
Освен поет Иван Ланджев е сценарист и публицист, както и доктор по руска литература. Той благодари на собственичката на издателство „Жанет 45“ Божана Апостолова, която в последните години е единствен организатор на форума „Пловдив чете“, чието 17-о издание протича сега.
В първото си утро като носител на Орфеев венец, в първото си интервю за Радио Пловдив, поетът Иван Ланджев все още носеше вълнението от събитието.
Аз самият все още се питам как точно се чувствах снощи в Античния театър...вълнувах се и продължавам да се вълнувам, особено заради това, че тази награда са я получавали хора, като Константин Павлов, като Валери Петров и други имена, които са сред най-важните в живота ми въобще.
Знам със сигурност, че поезията не е политика, няма възрастов ценз. Има непоети и поети. Аз се надявам, да се окаже, че съм от вторите.
Аз съм решил да вярвам, че поезията има много важно място и в съвременния ни живот, дори да изглежда обратното.
Ланджев, който е философ и доктор по руска филология и творческо писане в СУ, смята, че по-скоро по-възрастните коментират във фейсбук политическите теми и хейта, а не студентите.
Хората и на 26 и 36 и на 56 години са уязвими, и имат нужда от постоянно напомняне на това, че има по-смислени алтернативи.
Цялото интервю с Иван Ланджев е в звуковия файл.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..