Първите два проекта по програмата за научно и технологично сътрудничество между България и Китай са от Пловдив.
Договорите за финансиране бяха подписани в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски“ и са на стойност над 600 000 лева. Те се изпълняват между висши училища от Китайската народна република и от Аграрния и Пловдивския университети.
Заместник-министър Карина Ангелиева посочи, че от наша страна проектите се финансират от Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ). Предстои да се подготви и меморандум между ФНИ и Китай, респективно с тяхното Министерство на образованието.
На срещата в Пловдив присъстваха проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“, Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България, кметът на Пловдив Иван Тотев и ректорите проф. Румен Младенов и проф. Христина Янчева, на ПУ и на АУ.
През миналата година бяха подадени 20 проекта. Предстои да се определят условията и областите за следващите няколко години между България и Китай за университети и научни организации.
Проектите от Пловдив са насочени в областта на земеделието и на интернет с ползи за индустрията, малките и средните предприятия. В Пловдивския университет ще се разработи платформа за управление на бизнеса.
Заместник-министър Ангелиева посочи, че се работи в областта мобилност на изследователите между двете страни, както и обмен на студенти. В рамките на програма „Хоризонт 2020“ на ЕС също се стимулира взаимодействието с Китай в областите на земеделието, климата и т.нар. „умни градове“.
България и Китай си сътрудничат над 15 години в областта на науката и образованието. ФНИ има осигурени средства за финансиране и през тази година, посочи Карина Ангелиева.
Тя уточни, че е осигурен бюджет от над 10 млн. лева за конкурсни сесии в нови научни области. Най-важно е да има конкурсна сесия за млади изследователи, които трябва да се утвърждават, уточни Ангелиева.
Там средствата са до 100 000 лева на подадено предложение, като принципът е да се финансират повече проекти на млади изследователи.
Новите проекти са:
„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;
„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute.
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма „Околна среда“ за зелена градска среда за премахване на т.нар. „кални петна“ в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези „кални петна“, които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..
УМБАЛ "Свети Георги" – Пловдив се присъедини към глобална програма на Международната фондация за остеопороза, с която се улеснява прилагането за грижи след фрактури и за вторичната им профилактика. В екипа участват както специалисти от Клиниката по ревматология на болницата, така и студенти по вътрешни болести и ревматология. Всички те не само..