Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неолиберализмът е ключът за маргинализиране на "лявото"

В България се подчиняваме на едни целенасочени действия за маргинализиране на европейската и на българската левица. Процесът върви от доста време. Ключовата дума е неолиберализъм. Той, освен всичко друго, не обича и левиците и партиите като такива по принцип, коментира юристът и политически анализатор Мирослав Попов.

Неолиберализмът предполга, че нашият свят е изграден на чисто икономическа основа и такива демократични увлечения или условности, са малко излишни. Нищо случайно няма в това, че след 15 години на силен натиск, европейската левица се пропука, въпреки че има и много интересни пробиви в обратна посока.

Като пример Попов подчерта резултатите на датската левица от последните евроизбори на фона  на цялостното отстъпление в Европа на левите партии.

Нещата имат конкретно обяснение – датското общество е заможно, спокойно и европейско, но леко уплашено от мигрантските движения. То даде властта на широка лява коалиция, която удвои резултата си.  Този резултат бе постигнат чрез две послания – възстановяване на социалната държава, срещу която имало известно отстъпление, и второто – свързано с нелегалната миграция.  

През последните 10-15 години се прави опит да се декретират на лявото  смислови значения на политиката, които нямат опора в реалния живот. И онези леви партии, които се поддадоха повече на това декретиране, загубиха повече. Виждате докъде е стигнала немската социалдемокрация – партия, която десетилетия е получавала над 45%, сега пада под 16%. Това не е случайно, а е свързано и с въздържаността на европейските леви партии да заемат ясни позиции по въпроси свързани с националната държава, националните граници, националния суверинитет.  

Стремежът да се наложи на европейските общества  да приемат всеки, който се е изправил на техните граници с формулата „Аз съм мигрант“ и те да го приемат добре и да го обгрижат след това  по всички високи стандарти,  е асоциален. Това обаче беше смисълът на глобалния пакт за миграция, приет от ООН през декември миналата година. На европейските народи обаче не беше обяснено какво се случва за първи път в историята и те не разбраха.

БСП по-скоро може да бъде счупена с репресивни икономически мерки, от което ще загубят всички, но не виждам да е изчерпала лявото си съдържание. Европейската социалдемокрация започна, но не е завършила своя размисъл върху случилото се. Част от нейните постулати се оказаха недостоверни.

Чуйте повече от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21