Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ДДС е основен стълб на бюджета

Снимка: БГНЕС


Ние смятаме, че имаме една добре изградена данъчна система, която функционира добре. Това е една от малкото успешно извършени у нас реформи и  смятаме, че не трябва да се правят резки промени, каза за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, преди заседанието на Тристранния съвет, на което са обсъждат предложените промени в ставката на ДДС за лекарствата и някои храни.

За конкретния случай оспорваме като принцип начина на правене на социална политика чрез данъци, защото с намаляване на данъка не се постигат целите. Част от това намаление ще остане като увеличена печалба за търговците, а от не толкова, колкото се предполага, намалените стоки ще се възползват в по-голяма степен естествено тези, които консумират повече и по-скъпи продукти. Тоест така не се помага на хората с ниски доходи, а обратно-бюджетът се лишава от средства за социална политика, аргументира се Васил Велев. Според него, това сочи опитът от другите страни от Централна и Източна Европа.

Със сигурност обаче бюджетът ще се лиши от стотици милиони левове. Разбира се, по-добре е да ги събере и да ги използва за социална и демографска политика, каза Велев. Пазарът на лекарствата у нас е на стойност около 4 милиарда лева. Ако ДДС за лекарствата се намали например наполовина, това означава бюджетът да се лиши от 400 милиона лева.

Велев припомни, че всички работодателски организации не подкрепят предложението да се промени ставката на ДДС. Те са и против да се променя прагът за регистрация по ДДС, тъй като това, според тях би довело до намаляване на бюджетните приходи и до нелоялна конкуренция.

Раздробява се бизнесът на части, които да не преминават прага и така някои търговци и производители да функционират чрез компании, които не са регистрирани по ДДС и нелоялно конкурират тези ,които са регистрирани. Увеличавайки прага за регистрация по ДДС се увеличават именно тези възможности, обясни той.

ДДС е основен стълб на бюджета. Над 45% от данъчните приходи са приходи от ДДС и не трябва този стълб да се клати по този начин, смята Васил Велев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00