Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ДДС е основен стълб на бюджета

Снимка: БГНЕС


Ние смятаме, че имаме една добре изградена данъчна система, която функционира добре. Това е една от малкото успешно извършени у нас реформи и  смятаме, че не трябва да се правят резки промени, каза за Радио Пловдив Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал, преди заседанието на Тристранния съвет, на което са обсъждат предложените промени в ставката на ДДС за лекарствата и някои храни.

За конкретния случай оспорваме като принцип начина на правене на социална политика чрез данъци, защото с намаляване на данъка не се постигат целите. Част от това намаление ще остане като увеличена печалба за търговците, а от не толкова, колкото се предполага, намалените стоки ще се възползват в по-голяма степен естествено тези, които консумират повече и по-скъпи продукти. Тоест така не се помага на хората с ниски доходи, а обратно-бюджетът се лишава от средства за социална политика, аргументира се Васил Велев. Според него, това сочи опитът от другите страни от Централна и Източна Европа.

Със сигурност обаче бюджетът ще се лиши от стотици милиони левове. Разбира се, по-добре е да ги събере и да ги използва за социална и демографска политика, каза Велев. Пазарът на лекарствата у нас е на стойност около 4 милиарда лева. Ако ДДС за лекарствата се намали например наполовина, това означава бюджетът да се лиши от 400 милиона лева.

Велев припомни, че всички работодателски организации не подкрепят предложението да се промени ставката на ДДС. Те са и против да се променя прагът за регистрация по ДДС, тъй като това, според тях би довело до намаляване на бюджетните приходи и до нелоялна конкуренция.

Раздробява се бизнесът на части, които да не преминават прага и така някои търговци и производители да функционират чрез компании, които не са регистрирани по ДДС и нелоялно конкурират тези ,които са регистрирани. Увеличавайки прага за регистрация по ДДС се увеличават именно тези възможности, обясни той.

ДДС е основен стълб на бюджета. Над 45% от данъчните приходи са приходи от ДДС и не трябва този стълб да се клати по този начин, смята Васил Велев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56