С промени в Закона за шума депутатите забраниха високите децибели от 23:00 до 8:00 часа и в делничните дни от 14:00 до 16:00, като регламентираха глоби, започващи от 500 лв. и стигащи до 12 хил. лв за повторно нарушение.
Умните мъже в парламента, които творят законите, предполагам, че и 5 минути не са помислили преди да натиснат бутона: ДА. Този закон е изключителен вреден за бизнеса, коментира в предаването "Ден след ден" промените Еню Енев, председател на Сдружението на хотелиери и ресторантьори „Тракия“ в Пловдив. Той подчерта, че и в момента хотелиерите и ресторантьорите се „мачакт“ от различни проверки, а новите правила, по думите му, ще се стоварят върху главите им „като една бомба“.
Трябва да се сравним със страните около нас, посъветва той. Всички започват да работят късно, когато е по-хладно. Сега климатът се завътря, гръцкият климат дойде и у нас. Всички обекти хората започват да ги посещават след 21:00 часа, когато е по-хладно, а реално ние трябва да ги затворимм в 23:00.
Оставащите два часа работа са нещо изключително необмислено, допълни Енев, и предупреди:
Ше видите в големите комолекси какъв бумеранг ще има, ще има отлив от туристи.
За пловдивския квартал "Капана", където на няколко пъти имаше напрежение между живущи и съдържатели на заведения заради шума, Енев припомни, че след среща с кмета Иван Тотев е взето решение, което устройва и двете страни: през работните дни музиката да преустановява в ранния си час, а в петък, събота и неделя да е до по-късно.
На обектите, които работят с удължено работно време, то може да им се отнеме, обясни Енев и затова, каза той, колегите му стриктно спазват закона. Той лансира идея, която вече е обсъждана.
Защо да не удължим с един час лятното работно време? Не до 23, а до 24 часа. Не сме го предлагали, но може да излезем с предложение лятото да увеличим нормалното работно време да е до 24:00, а зимата да е 23:00.
Енев сподели, че са правили опит, според който замервания на шума при затворени врати на работещо вечер заведение показват, че той е по-нисък от преминаващите навън коли и групи хора.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..