Обикновено когато срещнат змия, хората бягат в една посока, змиите - в друга. Змиите не са агресивни животни, ако не бъдат провокирани.
Ако няма къде да избягат или се опитат да ги убият или настъпят, тогава животните се защитават. Това е естествена реакция.
Ухапванията идват, ако змиите бъдат настъпени по невнимание или пък бъдат заплашени по някакъв начин.
Това обясни пред Радио Пловдив директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров.
Проблемът идва основно от непознаването на поведението и на видовете, категоричен е той. По думите му, хората страдат от това непознаване и поведението си.
Тодоров обясни, че змиите са студенокръвни животни. Те не могат да бъдат видени да се препичат в най - големите горещини, защото ще прегреят.
Змиите са активни рано сутрин и привечер!
Тъй като през Пловдив минава река Марица, най - често в града се срещат обикновена и сива водна змия. Те могат да напускат реката на разстояние до 3 км, хранят се с гризачи и отиват там, където има храна, посочи Огнян Тодоров.
Не са опасни видове. Дори не правят опит да хапят. Защитната им реакция е да изпускат секрет, който мирише неприятно.
Друг вид често срещана змия е смокът голям стрелец. Той е един от малкото видове, които са хапливи. Не е отровен и хапе само при необходимост да се защити.
Сега змиите са по - активни и хората ги виждат по - често, каза Огнян Тодоров. Той подчерта, че змиите са много полезни, защото унищожават голяма част от гризачите.
Усойницата и пепелянката са най - разпространените отровни змии в България, припомни ученият. И уточни, че пепелянката обитава райони под 700 метра надморска височина, среща се в припека на по - ниските части. Тя лесно се разпознава по рогчето на върха на муцунката си. А усойницата обитава по - високите планински райони.
Ако бъде настъпена по невнимание, пепелянката се извърта и хапе по глезена, обясни Тодоров.
Той предупреди, че е много опасно утвърдилото се напоследък схващане, че при ухапване от змия човек непременно трябва да отиде да му бъде поставен антисерум. Тодоров обясни:
При ухапване от отровна змия в тялото се вкарва белтъчна молекула, която предизвиква алергична реакция.
Нашите змии не са с такава токсичност на отровата, че да могат да убият човек, стига да не е алергичен към тази отрова, както например при пчелите. Така че, без намеса на медицинско лице за 2 - 3 дена с общо неразположение и повръщане след ухапване от змия човек се оправя.
Ако изрично не е необходимо поставяне на антисерум, не се препоръчва това да се прави, защото антисерумът е друга белтъчна молекула, която може да предизвика хипералергична реакция. А това е много по - опасно, отколкото самото ухапване от змия.
Не обръщайте внимание на змията, тя ще си подмине! - посъветва директорът на Природонаучния музей в Пловдив.
Цялото интервю на Иванка Петкова с Огнян Тодоров е в звуковия файл.
През последните дни пловдивчани активно публикуват снимки със змии край жилища и в градинки.
Под коментара "В Кичука на сутрешна разходка" Николай Попов публикува видео със змия, която от алеята пред блок се шмугва между растенията в градинката.
Ето и част от коментарите по темата:
Ами унищожавайте още уличните котки.!!?
И? Животно, както и всички други. Докато не се наврете при тях и не ги настъпите, няма да ви захапят. Да не говорим, че има супер много безобидни и неотровни змии, но защо пък да се образоваме? Къде по-лесно е да пищим и да се плашим от всичко. О, свещена простота!
Някой "мъжага" е убил от страх и незнание и сега е горд че е спасил света от апокалипсис. Змията е безобидна ама на страха очите са големи. Аман от Рамбовци ...
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..