Двудневният празник започва още днес с детска работилница на открито и лавандулово шоу, но основните акценти са утре.
Празникът на лавандулата в събота започва още в 9.00 ч. с жътва на етеричномаслената култура в частни градини край града. Тук туристите и гостите на Карлово могат да наблюдават на живо възстановката на ритуала, разказа Емилия Анастасова, която е аниматор в Патевата къща към Туристическия комплекс „Старинно Карлово“.
В двора на Патева къща самодейци изпълняват ритуала “Еньова буля”. Всички гости преминават през специално изработен Еньов венец за здраве. Те могат да дегустират обредни питки с лавандула и мълчана вода, продукти от лавандула и роза. След това всички могат да наблюдават демонстрация на варене на лавандулово масло в Патевата къща в автентични медни съдове, наречени гюлпани.
По-късно в Бухаловия хан гостите могат да видят танц на самодивите, да дегустират продукти от лавандула - лавандулова вода, студен чай, питки, мед с лавандула и др. и дори сами да си ги направят. Ще има и специална демонстрация как се правят домашни козметични продукти, сред които мехлеми и сапуни с лавандула по стари рецепти.
Главно действащо лице в Празника на лавандулата е Лавандуловата фея, която посреща гостите, благославя реколтата и нарича за здраве и берекет. Тази година Лавандуловата фея е Цвета Шаламанова, която е първата подгласничка на Царицата на розата, обясни Емилия Анастасова.
Лавандуловата фея благославя празника, с който се "затваря" Фестивалът на етеричномаслените култури, който започна още с избора на Царицата на розите в началото на май. Тя е облечена с рокля в бледолилав (лавандулов) цвят, с венец от лавандула на главата и със специални задачи през целия ден.
Макар че празникът на лавандулата е сравнително нов – едва на 5 години, за разлика от традиционния празник на розата, който има 100-годишна история, туристите от цял свят вече знаят за него и го търсят, допълни аниматорката.
Всяка година туристите се увеличават. Миналата година имахме много гости от Китай, Япония, Сингапур, Полша, Германия. Чакаме и тази година чуждестранни гости. Българските туристи също все повече ни посещават, каза Емилия Анастасова.
Надеждите на организаторите от ТК „Старинно Карлово“ и общината е тази година туристите да се умножат.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..