Науката и религията се съединяват там, където човекът опира до невидимото – онова, което не е около нас, но всъщност задава смисъла на живота ни. Не се учудвам, че един учен би виждал в дъното на всичко Бог, знаейки колко тънко е познанието в този свят.
Това твърди Стоян Танев, който е физик и богослов. Завършил е физика в Софийския университет "Св. Климент Охридски", сега е доцент по технологични иновации в университета „Картън“ в Отава, Канада. Асоцииран преподавател е във факултета по богословие в СУ и в университета „Св. Павел“ в Отава.
Богословието и квантовата физика се доближават в предизвикателствата в познанието. Физиката - на ниво квантови обекти, богословието - на ниво личният Бог, обяснява ученият.
Колкото и дълбоко да навлизаме в квантовата физика, ние винаги ще достигаме до границата на нашето познание. Тази граница се мести - колкото по - напред стигаме, тя се отмества нататък. Винаги ще опираме до границата на нашето познание.
Според доц. Танев, няма нищо мистично в енергията. Това, всъщност е начин на проявление на вътрешната природа на нещата, обяснява той. И дава пример - една усмивка на човек към друг е едно енергийно проявление. И във физиката и в богословието енергията винаги има конкретен носител.
Понятието „енергия“ работи както във физиката, така и в богословието, особено в източно православното богословие.
Една от неговите книги е със заглавие „Енергията в Православието и във физиката“.
"Човек като изследовател се опитва да осмисля света около себе си. И ако се обгради само с видмите неща, си остава на ниво единствено да изследва света и да се занимава с него. Но, ако си "отвори" очите и за невидимото, тогава тези неща започват да си помагат" - казва ученият - богослов.
Един физик има допълнителна мотивация да се занимава с богословие, както и всеки богослов има дълбок интерес към физиката, обобщава доц. Стоян Танев.
Той участва в Международната научна конференция на тема "Физика и теология - вчера и днес", която се провежда в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" до събота, включително. Участниците в нея обсъждат ролята на физиката и другите природни науки в развитието на философските и теологическите възгледи.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с доц. Стоян Танев е в прикачения файл.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..