Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властта изяжда всички ресурси, които може да има

Би трябвало да си зададем въпроса дали очаквахме наистина антикорупционната комисия да излезе с такива решения и дали има някаква изненада. Не, изненада няма. Никога и никъде на изток от Рая, както е известен Западът, не се е случвало така, ча антикорупционна комисия да уличи някого от управляващите. Никога.  С изключение  на  малките случаи, когато властта сама иска да уличи някого. Това заяви журналистът от „Труд“  Емил Спахийски.

Тук не ставаше въпрос за законност и дали има доказателства за корупция. Темата беше за морала.

Защо всеки път, когато имаме власт, управляващите някакси започват да получават наследство? Спомняме си как един политик получи наследство, продаде керемидите на майка си буквално и си купи къща в центъра на София, друг получи случайно наследство и си купи имоти в Родопите. Можем с часове да изброявяме. Хората стават изведнъж изненадващо богати, когато са на власт.  Това никога не е незаконно, а по-скоро изненадващо  неморално.

Попитайте, ако някой от вашите слушатели, случайно си направи барбекю на терасата, без да има разрешение от Общината или документация, какво ще се случи. Всъщност без разрешение от Общината не можете да направите дори тоалетна на двора си. 

Виждате  случилото се с шефа на Антикорупционната комисия – намериха се нарушения, след това Столичната община излезе с позиция, че нямало нарушение на строителните документи,  защото, когато се е строяла терасата, не е имало такива изисквания.

Ако гледате „Стани богат“ и трябва да отговорите на въпроса – Построявате къща за гости и имате въпрос кой има шанс за това и отговорите: ако сте обикновен човек, ако сте чужденец-инвеститор или ако сте брат на кмета...Когато говорим за тези неща, дори не е необходимо да разследваме.

Властта изяжда всичките ресурси, които може да спечели за себе си.

Виждате огромните щети, които правят някои компании през годините. Когато те станат изведнъж неудобни, се появява НАП и се вижда, че не са плащали данъци, източвали са компании и т.н.

По същия начин е и с политиците – ако някой е неудобен, НАП ще се каже, че има нарушение. Ако не – дори и да има заровени милиони в двора, ще се каже, че така си е било...

Комисии в България винаги се създават с единствената цел нещо да се замете под килима.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21