Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не можеш да станеш изведнъж високотехнологичен

Да направим Балканите добро място за бизнес, призова премиерът Бойко Борисов в словото си при откриването на  Втория икономически форум в Пловдив.  По думите му, за 10 години два пъти са се вдигнали доходите, но, за да продължи ръстът им, е необходимо да има и добавена стойност.  Борисов изтъкна и стабилната икономическа среда у нас, като отбеляза, че България е привлекателна за чуждите инвеститори с ниските си данъци и добрите финансови показатели.  Четири пъти се е вдигнал износът ни в електронната промишленост. Два пъти повече – доходите, а доходите се вдигат с бизнеса.

В такава посока бе и изказването на финансовия министър Владислав Горанов, който  уточни, че растежът на българската икономика за първото тримесечие е 4,8%. Индустрията бележи ръст от 3%, услугите 3,6% и по думите на Горанов, бурните ветрове, следващи в икономическия цикъл, не са на хоризонта на страната ни. Икономическият форум продължава и днес. Преди началото му Веселина Пеева  разговаря с един от участниците  в днешната програма - икономическия анализатор от ИПИ Петър Ганев:

Високо оценявам идеята форум, на такова високо ниво да се провежда извън столицата. В рамките на юли очакваме да получим  информация за перспективите на България да влезе в чакалнята на еврозоната или ще ни отложат. Това е важно, защото в икономически план това е най-важната тема. Тя променя паричния режим, заяви Ганев.

Допадна ми изказването на всички, че няма да има промяна във фискалната и данъчната политика, където на практика сме доста успешни.  Търговията ни с Германия е балансирана, повече в изнасяме, отколкото внасяме оттам. Бележим генерален ръст в износа и то - към богатите държави.  Икономиката на България работи, но може да работи и по-добре. Има разлика в това, дали произвеждаш кормилото на колата или цялата кола. Т.е. във втория случай си много по-интегриран и добавената стойност е много по-голяма. 

Вълнува ни и това, дали ще имаме голяма  чуждестранна инвестиция в страната с високи технологии, защото тогава  тя ще замени традиционното производство и заплатата ще бъде тройна на минималната. 

Не можеш обаче да станеш високотехнологичен и интегриран наведнъж. Има наслагване на традиции и ни трябва време, за да достигнем Европа. И трябва дълъг период да не правим глупости, което е много трудно!

Интервюто -  от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12