Пловдив ще отбележи 120 години от рождението на Панчо Владигеров с безплатен концерт от поредицата Класик Open Air.
Началото е довечера от 20 часа, на пл. „Стефан Стамболов" пред Общината.
Организатор е Опера Пловдив, която е поканила за солисти внуците на композитора – братята Александър Владигеров (тромпет) и Константин Владигеров (кларинет и пиано), които от дълги години живеят и творят във Виена. Солисти в концерта ще бъдат още Христо Попов (пиано) и Стоян Янкулов – Стунджи. Оркестърът на Опера Пловдив ще бъде дирижиран от Сергей Болкховец, концертмайстор е Мичо Димитров.
Програмата на концерта включва едни от най-известните произведения на Панчо Владигеров като рапсодия „Вардар" и Концерт за пиано и оркестър в си бемол минор, оркестрови пиеси, както и ефектни джазово-фолклорни композиции на братя Владигерови.
Панчо Владигеров е един от най-изтъкнатите представители на българската музикална култура. Роден е в Цюрих, Швейцария, но прекарва ранното си детство в Шумен. Създава огромно по мащаби и жанрово разнообразие творчество, наброяващо 20 хиляди страници нотни ръкописи, старателно събирани, надписвани и анотирани. Сред най-изтъкнатите му творби са рапсодия „Вардар", операта „Цар Калоян", симфонични произведения, балетът „Легенда за езерото", „Българска сюита", „Еврейска поема", „Люлинска импресия" и др.
Негови произведения са най-изпълняваните български музикални творби в чужбина. Той е единствен представител на България в Постоянния съвет за международно сътрудничество на композиторите, част от делегацията на Световния конгрес на мира, Париж, 1949 г., член на жури на най-престижните международни конкурси - Виена, Будапеща, Щутгард, Брюксел, Болцано, Москва, Рио де Жанейро и др.
Сред учениците му са изтъкнати български музиканти – композитори и изпълнители, като Парашкев Хаджиев, Александър Райчев, Алексис Вайсенберг, Божидар Абрашев, Милчо Левиев, Красимир Кюркчийски, Александър Йосифов, Георги Костов, Пенчо Стоянов, Иван Дренников, Васил Казанджиев, Юлия Ценова и др.
Концертите от програмата Класик Open Air се осъществяват с подкрепата на Община Пловдив и са част от Културния календар на града за 2019 година.
С музикално-поетичен спектакъл „Със стих и ноти“ тази вечер читалище „Възраждане“ в Пловдив отбелязва Деня на българската писменост и култура 24 май . В програмата участват млади творци и приятели на читалището. Сред тях са Павел Ваклинов, Теодора Сукарева-Теа, Хари Пламенов, Жени Щерева, Ангел Стойчев, Мария Стоименова, Александра Хаджиева,..
Изложба на мозайки от хърватския автор Лука Петрач се открива тази вечер в новата зала на Дружеството на пловдивските художници на бул. "Цар Борис Трети Обединител" 153. Представени са 26 творби на известния творец. Проявата е организирана от националната общност на българите в Хърватия и Дружеството на пловдивските художници. Лука Петрач..
Среща разговор с проф. д-р Борис Колев, по време на която ще бъде представена неговата книга „Още исторически подробности“, ще се проведе в Конферентна зала на Народната библиотека „Иван Вазов“. Борис Колев е народен представител във Великото народно събрание (1990 – 1991 г.), както и в 37-то Народно събрание, в което е председател на Комисията по..
Третият концерт в програмата на 61. Международен фестивал на камерната музика - Пловдив щe е 'Hommage à J.S BACH' - 340 години от рождението на композитора - органов концерт в изпълнение на Венсан Дюбоа . Музикантът свири в парижката катедралата "Нотр Дам". Събитието ще се проведе от 19,30 ч. в концертната зала на АМТИИ "Проф. Асен..
Министърът на културата Мариан Бачев връчи отличието „Златен век“ – звезда на Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, като наградата получи нейният син Манол Пейков. Националната награда за високи постижения в областта на културата и образованието получи и п роф. д-р Елена Кантарева – Дечева . Министърът на културата Мариан Бачев лично..