Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сривът на добивите от зърно е между 15 и 20%


Има срив в добивите на пшеница и ечемик в Южна България и той за фермерите е очакван. Според Ангел Вукодинов,  председател на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България, първият индикатор за по- слаба реколта от пшеница и ечемик е била сухата есен на 2018- та година. 

Той дори определи условията като екстремно сухи за последните 26 - 27 години. Топлата зима даде възможност за поникване на културите, но после имахме сухи условия през февруари и март, дъждовете през април бяха закъснели и сегашната картина за нас не е неочаквана. 


Вукодинов припомни, че ако през 2017-та година добивите от пшеница са били рекордно високи -  600 мил. тона, през 2018-та са били 500 милиона тона, сега има драстичен спад. Миналата година добивите бяха между 500 и 600 кг от декар. Сега се жъне със 150 - 200 килограма по- малко, което означава, че нивото на добива е 15 – 20 процента по- малко. Интересно е, че в Северна България също има спад на добивите – и те са със 150 – 200 кг надолу от най- добрите резултати. 


Въпреки по- ниските добиви проблеми със зърнения баланс няма да има, качеството също не е лошо.  Дали ще е 4,5 или 4,6 тона не е толкова важно, защото количествата са достатъчни. Всичко, обаче, е на гърба на земеделеца, защото консумативите, машините, наемите, работната ръка са на европейско ниво. Това означава, че хората няма да възвърнат разходите си.


Земеделецът не очаква драстичен скок на цената на зърното на международните пазари. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28