Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сривът на добивите от зърно е между 15 и 20%


Има срив в добивите на пшеница и ечемик в Южна България и той за фермерите е очакван. Според Ангел Вукодинов,  председател на Контролния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България, първият индикатор за по- слаба реколта от пшеница и ечемик е била сухата есен на 2018- та година. 

Той дори определи условията като екстремно сухи за последните 26 - 27 години. Топлата зима даде възможност за поникване на културите, но после имахме сухи условия през февруари и март, дъждовете през април бяха закъснели и сегашната картина за нас не е неочаквана. 


Вукодинов припомни, че ако през 2017-та година добивите от пшеница са били рекордно високи -  600 мил. тона, през 2018-та са били 500 милиона тона, сега има драстичен спад. Миналата година добивите бяха между 500 и 600 кг от декар. Сега се жъне със 150 - 200 килограма по- малко, което означава, че нивото на добива е 15 – 20 процента по- малко. Интересно е, че в Северна България също има спад на добивите – и те са със 150 – 200 кг надолу от най- добрите резултати. 


Въпреки по- ниските добиви проблеми със зърнения баланс няма да има, качеството също не е лошо.  Дали ще е 4,5 или 4,6 тона не е толкова важно, защото количествата са достатъчни. Всичко, обаче, е на гърба на земеделеца, защото консумативите, машините, наемите, работната ръка са на европейско ниво. Това означава, че хората няма да възвърнат разходите си.


Земеделецът не очаква драстичен скок на цената на зърното на международните пазари. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10