С тържествен военен и църковен ритуал в пловдивското село Церетелево ще бъде открит паметник на княз Алексей Церетелев.
Руският дипломат работи в България още преди Освобождението, бил е руски консул в Одрин и Пловдив и има огромен принос за българската независимост.
Идеята за паметника е на инициативен комитет, начело с почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов.
Официалната церемония ще започне в 14 часа и на нея ще присъстват пловдивският областен управител Здравко Димитров, Пловдивският митрополит Николай, депутати и ръководители на местни институции. Сред почетните гости ще бъдат посланиците на Русия, Беларус, Армения и Казахстан в нашата страна.
След откриването на паметника в село Церетелево ще бъде открита и паметна плоча на княз Церетелев в Пловдив. Тя е поставена на ресторант „Пълдин“, за да напомня за делото на ревностния защитник на българската национална кауза. Проявите са част от празнуването на 140 години руско-български дипломатически отношения.
Княз Алексей Церетелев е грузински благородник и руски дипломат, един от големите приятели на българския народ. Като руски консул в Одрин и Пловдив се запознава със съдбата на местното българско население. След края на Априлското въстание през 1876 г. княз Церетелев е включен в дипломатическата комисия, която обикаля района на въстаналите селища и разследва извършените от турците зверства над българите. Заедно с американците Юджийн Скайлер и Джануариъс Макгахан Алексей Церетелев има решаваща роля за запознаването на европейската общественост със злощастната съдба на българите. Тримата мъже успяват да спечелят симпатиите на цивилизования свят в подкрепа на българския народ, което се оказва от решаваща роля за обявяването на Освободителната война. След избухването ѝ князът се включва като доброволец в състава на руската армия, за да се сражава за свободата на българите. Княз Церетелев е член и на международната комисия, която съставя Органическия устав на Източна Румелия. Заедно с дипломата от САЩ Юджийн Скайлър разработват проект за автономна България, представен на Цариградската конференция. Участва активно в конференцията, има огромен принос за българската независимост. От 1878 до1882 година той е Генерален консул на Русия в Пловдив. Българите го наричали „нашия княз“ и назовават с името му улици в София и в Пловдив. През 1934 г. село Думанлии е преименувано на Церетелево.
Паметникът на княз Алексей Цретелев в Церетелево е дело на неговия далечен родственик – световноизвестният художник монументалист Зураб Церетели. Пиедесталът с височина 185 сантиметра е изработен от риолит – скала, подобна на гранита. Постаментът за бронзовия бюст е дарение на Георги Гергов. Барелефът на ресторант „Пълдин“ в Пловдив също е дело на Зураб Церетели. Той е президент на Руската художествена акадамия и е директор на Музея за съвременно изкуство в Москва.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Обща тематична изложба "Пейзажът" ще бъде открита тази вечер в галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет, съобщиха от Дружеството на пловдивските художници. Пейзажът е жанр, който е един от най-разпространените в изобразителното изкуство. В експозицията ще могат да се разгледат над 60 творби от 45 автора, събрани заедно на жанров..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..