Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силните държави имат силна политическа класа и дипломация

Италианецът Давид - Мария Сасоли е новият председател на на Европейския парламент. Сделката бе постигната при втория тур, когато Сасоли бе избран с 345 гласа.

Според Юлиана Николова, директор на портал „Европа“ решенията в ЕП няма да се взимат лесно. Продължава обновяването на европейските институции. Не мисли, че беше добро говоренето за българските кандидатури.

Българие прие това, че някой друг завъртя името на Кристалина Георгиева. Трябваше да употреби всичките си възможни усилия за толкова високи позиции, като председател на ЕС или върховен представител по външната политика. Това са изключително най-високите позиции в съюза. Трябваше да осъществи поне едната позиция. Пропуснахме шанса, защото няма да имаме друг. Не сме от държавите малки, но богати с влияние, като Люксембург, или достатъчно големи, като Полша, които имат своето право да настояват за мястото си. Заговори се за нас, можехме да направим някакви ходове. Сега можем да разчитаме на Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК, когато формира ресорите в комисията, кандидатурата на Мария Габриел да съответства на профила за съответния ресор.

Имаше спазаряване между големите в Осака, това бяха най-богатите и най-силните. Това разгневи малките и евродепутатите. Силно разгневи Вишеградската четворка. Анализаторите казаха, че победи решението от Осака, но Меркел победи всички, като ги остави във втора глуха. Голямата политика се завъртя пред очите ни за 4 дни. Бившият шведски премиер и външен министър Карл Билд каза, че външната политика на ЕС не е за аматьори.

Интервюто с Юлиана Николова, директор на портал „Европа“ е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45