Това, което нашият проект предлага, е как да се осъществява социалното интегриране на младежите с увреждания. Социалното приобщаване ние го разглеждаме като двустранен процес, в който както младежите с увреждания, така и младежите без увреждания, създавайки общност, се променят взаимно. Това коментира проф. Румен Стаматов.
По думите му, едно от големите предизвикателства в проекта е да се обособят най-добрите дейности, които могат да бъдат с насоченост към приобщаването.
Свободното време е огромен ресурс. На базата на много анализи и събирането на добри практики ние успяхме да обединим различни дейности, които отговарят на строго определените критерии, че те действително са приобщаващи. Такъв критерий е дейностите да бъдат извършвани в общност, понеже, прекарвайки времето си пасивно и пред телевизора сами, те нямат кой знае колко силно изявен приобщаващ характер. Това е едно от условията – да бъдат извършвани съвместно.
Второто условие е да са предизвикателни за развитие на силните страни. Смисълът на тези активности не е да обезсърчава, не да посочва слабостите, не да изнася на преден план отново увреждането, а всичко това да бъде поставено в контекста на развитието на силните страни на възможностите. Тези активности трябва да отправят предизвикателство.
Друг критерий към тези дейности е да създават позитивни емоции – радост, удовлетворение, щастие да се съпреживяват по позитивен начин, да може самите младежи да се чувстват значими и ценни. На следващо място трябва да са свързани с позитивна мотивация и да разширяват възможността за изграждане на социални общности и на приятелски отношения. От тук следва и следващият критерии да се преодолее чувството на отчуждение, на отдръпване, на самота, на неувереност.
Ние сме описали в проекта съвсем детайлно всички тези активности и критерии, на които те трябва да отговарят и механизма, чрез който да могат да бъдат адаптирани, защото всяка една дейност може да бъде приобщаваща и да бъдет съобразена с типа увреждане, с индивидуалните особености на детето, с неговия минал опит – радости и разочарования, притеснения,страхове и т. н.
Чуйте повече от звуковия файл:
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..