Туристическите автобуси са една от безспорните мобилни атракции на Барселона. Основната им спирка е на площад Каталуния, а логиката на организираните турове – не туристите да чакат автобусите, а обратно, те да ги чакат. Услугата е на общинския Консорциум Туризъм на Барселона, създаден през 1993-та от Общинския съвет, Официалната търговско-промишлена палата и Фондацията за насърчаване на Барселона. Това е и официалният орган за популяризиране и съживяване на туристическото, културното и търговското предлагане на града и региона, с други думи – създаващо имиджа на най-посещавания град в Испания.
Според неговата статистика, миналата година туристите тук са били 2 745.661 човека. През 2019-та се очаква ръстът им да се увеличи с 5,4 на сто и почти да достигне 3 милиона. Посетителите от България също бележат ръст, обясняват Иванка Иванова и бизнесмена Ненчо Алексиев, и двамата живеещи дълго тук.
Каталуния е една от най-посещаваните части на красива Испания. Защото Коста Брава е като Созопол - комбинация между море и планина.
На година идват около 90-100 хиляди туристи българи.
Плажовете на Коста Брава обаче отдавна не са единственият притегателен център за туристите. Чистото Средиземно море и широката пясъчна ивица задържат вниманието на посетителите основно през юли, пиковият месец, в който се отбелязва почти изцяло запълване на хотелите. За миналия юли - на 91,7%.
Предприятието за туризъм е изработило различни маршрути, според различния тип посетители и предлага пакетни цени според интересите им. Така, ако идваш в Барселона заради модернизма, можеш да посетиш къщи, музеи и паркове с акцент върху шедьоврите на Гауди. Но ако пристигаш в Барселона заради шопинг, ще те заинтересува тур, свързан с центровете, магазините и пазарите на местните марки. Гастрономически турове с опознаване на традиционните храни и напитки, нощни обиколки за опознаване на светлините на Барселона, спортни турове с неизменната футболна марка Барса и още, и още. Всичко – с лице към туриста така, че да го улесни максимално и да му спести предизвикателствата, пред които всеки голям град напоследък се изправя - сигурността.
Българката Леда Гачурова е завършила туризъм, живее от години тук и разказва за настроенията след терористичния акт на Рамбла преди 2 години:
Има повече полицаи на улицата, като цяло са спокойни туристите и хората, такива неща не могат да те накарат да се затвориш. Въпреки че в пресата се опитват да всяват смут – Очаква се в Барселона атентат - но те и това целят терористите, да всяват смут. Но хоата се отдават на туризъм
Джебчийството е другото предизвикателство, с което властите на Барселона преупреждават туристите, че трябва да се съобразяват. Съветът на Иванка Иванова, която не само живее тук, а и често се оказва гореща връзка с консулствата ни в случай, че някой пострада:
Дали ще бъдеш в Барселона или на друго място извън България, първото нещо, което трябва да направите, е да погледнете на страницата на Външно министерство указанията и да си запишите телефоните, за да може да контактувате с тях в случай на необходимост.
За улеснение на българите, които пътуват зад граница, Министерството на външните работи е разработило услуга, според която при активиране на роуминга, се получава sms с информация, че при кризисни ситуации в чужбина може да се позвъни на конкретен номер на ведомството, на който обаждането ще бъде таксувано като обаждане към България според конкретния план.
Но ако се върнем на темата защо все още българите предпочитат да стегнат куфарите за туристическа обиколка извън граница или просто да почиват някъде навън, вероятно е добре да се вслушаме в думите на Леда:
Ако може да стане в България, би било прекрасно - да се усмихват повече хората и да се поздравявват един друг.
Завършвам разказа си отново с информация за туристическите автобуси. Те предлагат безплатен уай фай и беседа на 16 езика, която за да я слуша, докато разглежда Барселона, всеки турист получава лични слушалки и карта на града. Да добавим и дискаунта на билета, ако се закупи пакет с отиване и връщане до летището и няколко туристически места – като Саграда Фамилия и най-известните къщи на Гауди и ли музея на Пикасо например - всичко обозначено с време за придвижване и маршрути с публичния транспорт – и може би ще си дадем сметка защо в този град туристите се увеличават с всяка година.
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..