Не всяка вечерна и не всяка булчинска рокля е висша мода. Не стилът на дрехата, а начинът на изработване определя тя дали е висша мода или не.Това казва Иван Донев, известно име в модните среди не само у нас, а и по света. Той е съвсем млад, пътят му тръгва от град Раковски, минава в училищните години през Пловдив, където учи фоклорно пеене. Мечтата му обаче е свързана с модата.
Днес той не само е завършил тази специалност в една от академиите в Рим, еталон за висша мода, а е носител на различни награди не само в Италия. Носител е на "Златна игла" за 2018 година, а преди броени дни спечели почетната награда за мода на община Джинцано, Рим.
Дрехата е нашият паспорт, нашата лична карта, казва още Иван Донев и обяснява поговорката, че по дрехите посрещат така: Не живеем за хората, но живеем сред хората. Трябва да бъдем внимателни с тази смелост да бъдем просто каквито на нас ни харесва.
По-малко от месец след представяне на последната му колекция в Токио, в "Ден след ден" на Радио Пловдив Иван Донев говори още за пътя от фолклорното пеене до висшата мода, подкрепата, която си е обещал да прави за младите български дизайнери и вече я реализира, както и какво да носим през този сезон, за да сме на върха на модната вълна.
Със сигурност не с джапанки, казва. Посочва отдавна илзязлите от мода чантички, които все още у нас се носят "на гърба като Калашник", усмихва се на обемите, чиито преносителки нарича "ходещи телевизори" и на вафлите в косите, заради които се шегува, че "българските жени ще се разболеят трайно от диабет".
Не е нужно да харичм пари, за да изглеждаме добре, нужни са добър вкус и обич към красивото, казва Иван Донев още. За една лятна вечерна разходка е достатъчно да сложиш красива ленена рокля, а за господата къси панталонки и красива ленена риза. Препоръчва еспадрилите или мокасините.
Иван Донев говори и за своите модели в Матера, градът, който е европейска културна столица заедно с Пловдив. А на въпрос дали планува ревю в нашата столица на културата, казва, че поканата за творците на Пловдив, които работят навън и са познати зад граница, трябва да дойдат от града, а не те самите да се предлагат. Има ни, съществуваме, търсете ни!
"Човекът е цял, когато се посвети на нещо надмогващо го и го усеща по-голямо от себе си"- думите са на режисьора проф. Маргарита Младенова, която е гост на "Срещите" тази събота. На преизвестната у нас и на високите световни театрални сцени режисьорка е и мисълта: "Изкуството трябва да премести акцента от "да имаш" към "да бъдеш". Слушайте...
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..