Експозицията е под мотото „ТРАКИЙСКА НЕПРЕХОДНОСТ“ и е плод на многогодишните проникновения на художника във философията и космогонията на древните цивилизации и основно на тракийската. Пловдив е люлка на тракийската култура и именно затова той е избрал града за тази изложба. В нея са включени над 30 творби, които са продължение на предишен цикъл от „Портрети на вечността“ – на небето, на въздуха, на земята, на огъня. Интерпретирайки космогонията на траките, Румен Статков си поставя за цел да провокира мисленето на публиката , защото именно провокацията е в основата на съвременното изкуство. И още: Работя за най-голямата галерия – ЧОВЕШКАТА ДУША, споделя художникът.
Откриването е на 11-ти юли, четвъртък, 2019 г. от 18,30 часа.
Румен Статков е художник, който използва различни техники в творчеството си - маслена и акварелна живопис, стенопис, стъклопис, графика, илюстрация.
Има над 40 самостоятелни изложби в страната и чужбина. Негови картини притежават частни колекции в Париж, Лондон, Виена, Вашингтон, Мадрид, Кувейт, Берлин, Москва, а между притежателите са: семейство Клинтън, ген. Уесли Кларк, Лорд Робъртсън, Путин, Ян Гилън и пр.
Съхранявам се чрез огромната си преданост към творчеството, казва художникът. Оставям картините сами да говорят за мен. Ако те не проговорят, няма смисъл да търся изкуствоведи на помощ. Картината трябва да бъде провокация за мисленето, защото именно провокацията е в основата на съвременното изкуство!Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..