За радост, мина критичният период, в който се опитвахме да утвърдим лятната академия „Огънят на Орфей” и да покажем на обществото, че не правим нещо с комерсиална цел, а че работим за българското изкуство, култура и младите хора в него. Мисля, че изтеклите години на усилия и себеутвърждаване дадоха своя резултат, заяви Евгения Тагарева - артистичен директор на Лятната академия "Огънят на Орфей".
По думите й, интересът към академията не само, че продължава, но има вече и един коефициент на трайност и повечето майсторски класове са утвърдени и запълнени с участници.
Това показва, че правилно сме подбрали преподавателите. Това са хора, които умеят да се раздават на младите хора, да предават щафетата и да заразяват другите със своя творчески огън. Имаме и нови класове, освен традиционните. Опитваме се да върнем гайдата в лятна академия „Огънят на Орфей”, която се превърна в традиционно добър майсторски клас. Сега преподавател по гайда ще бъде Венцислав Андонов от Перник.
Ще имаме и солидно участие в курса по живопис, където преподават Иван Арабаджиев и Ирина Раднева - арт филинг, ще имаме гости и от Германия и Полша, на които ние гостувахме миналата година с група младежи. Сега те ще ни върнат визитата.
Радостна нишка от бъдещата лятна академия е тромпетът, че успяваме да реализираме своята идея да каним и по-млади преподаватели като Петър Македонски - солист на Оркестъра на Българското национално радио, изключителен тромпетист и много сърцат човек, който, вярвам, ще успее да запали младите хора за този труден и виртуозен инструмент.
Тагарева подчерта още, че поради своето разширяване като обем, академията тази година ще започне още на 4 август с курса на Бинка Добрева – народно пеене, на 5-ти ще стартира курсът по универсално пеене с Наташа Миркович от Австрия и на 6-ти тръгват много други класове – цугтромбон , народни инструменти.
И така до 20-ти ще бъде маратон, като фестивалната част ще се концентрира главно между 11-ти и 20-ти август така, че всички хора са добре дошли на нашите концерти – те са подарък за гражданите на Разлог и неговите гости от цялата страна.
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..